Slovensko začne monitorovať priame zahraničné investície, ktoré by mohli ohroziť alebo narušiť bezpečnosť a verejný poriadok. Na sledovanie týchto investícií a spoluprácu s ostatnými štátmi EÚ v tejto oblasti vznikne na Ministerstve hospodárstva (MH) SR kontaktné miesto. Vyplýva to z materiálu, ktorý má v stredu prerokovať vláda.

Podľa jedného z materiálov plánuje spoločnosť BHS-Sonthofen Slovakia v priemyselnom parku Haniska v okrese Prešov postaviť nový strojársky závod. Investícia za takmer 7,3 milióna eur má priniesť viac ako 50 pracovných miest pri výrobe recyklačných a filtračných zariadení, kontaktných sušičiek, miešacích zariadení na stavebné materiály či drvičov na výrobu piesku. Firma má v tejto súvislosti dostať štátny investičný stimul milión eur vo forme úľavy na dani z príjmu.

NEW YORK, NY - JULY 18: Traders and financial professionals work on the floor of the New York Stock Exchange (NYSE) ahead of the closing bell, July 18, 2017 in New York City. While the Nasdaq and S&P 500 hit record highs on Tuesday, the Dow Jones Industrial Average was down over 50 points. (Photo by Drew Angerer/Getty Images)
Neprehliadnite

Slovensko bude monitorovať rizikové priame zahraničné investície

Spoločnosť Charvát strojárne zase plánuje v Bardejove rozšírenie výroby hydraulických valcov a nosičov kontajnerov. Investícia za 4,8 milióna eur by mala zvýšiť súčasný počet 224 pracovných miest o ďalších 40. Firma má na expanziu dostať investičnú pomoc vo forme úľavy na dani z príjmu vo výške 600-tisíc eur.

Spoločnosť Mahle Behr Senica by mala dostať na vybudovanie a prevádzku nového výskumno-vývojového centra investičný stimul vo výške takmer 1,3 milióna eur. Firma plánuje do roku 2023 vytvoriť 79 nových pracovných miest, štátnu pomoc dostane práve vo forme príspevku na vytvorené nové pracovné miesta.

Dočasná ochrana pred veriteľmi pre podniky postihnuté krízou spôsobenou pandémiou nového koronavírusu sa má predĺžiť do konca tohto roka. Navrhuje to ministerstvo spravodlivosti v materiáli, ktorý predkladá na rokovanie vlády. Od januára budúceho roka by totiž mal byť účinný nový zákon o dočasnej ochrane životaschopných podnikov, aktuálna legislatíva o dočasnej ochrane je však platná iba do konca septembra.

KK3 Bregancon - Francúzsky prezident Emmanuel Macron počas videokonferencie o situácii v Nigere 11. augusta 2020 vo francúzskom Fort de Bregancone. Ozbrojené sily z Nigeru a Francúzska boli nasadené na stíhanie ozbrojencov, ktorí zabili sedem humanitárnych pracovníkov, väčšinou francúzskych občanov a sprievodcu.  Neznámi ozbrojenci na motocykloch zaútočili na skupinu turistov na juhozápade Nigeru, v oblasti, kde žije posledné stádo žiráf západoafrických núbijských. Väčšina obetí bola zastrelená.
Neprehliadnite

Francúzska vláda podporí ekonomiku balíkom stimulov v hodnote 100 miliárd eur