„Výrazným pozitívom opatrenia je nárast záujmu o železničnú dopravu, ktorá patrí medzi najmodernejšie, najekologickejšie a najbezpečnejšie spôsoby prepravy. Štátny dopravca medziročne prepravil o takmer desať miliónov ľudí viac,“ zhodnotila K. Ducká.

Každé podobné opatrenie má podľa ministra dopravy Romana Brecelyho svoje prínosy a náklady. „Dnes vieme na základe reálnych čísel zhodnotiť, že toto opatrenie malo svoj zmysel a v najbližšom čase ho určite nebudeme rušiť. Aj v budúcnosti chceme robiť všetko pre to, aby stále viac a viac ľudí cestovalo vlakom,“ povedal šéf rezortu.

Výpadok tržieb štátneho dopravcu vo vlakoch vedených v zmluve vo verejnom záujme bol medziročne 14,33 milióna eur. Zvýšenie zľavy na týždenné a mesačné lístky vo vlakoch na úroveň 50 percent z ceny bežného predplatného malo podľa ministerstva, naopak, pozitívny dopad na hospodárenie ZSSK.

Vďaka zvýšenému záujmu o tieto lístky v konečnom dôsledku narástli podľa rezortu aj tržby z tohto typu produktu o takmer 400-tisíc eur.

Zavedenie sociálnych zliav pre študentov a dôchodcov sa podpísalo aj pod rast záujmu o cestovanie vlakom. Medziročne len ZSSK prepravila o 9,987 milióna ľudí viac, čo je nárast o približne 21 percent.