Kabinet premiéra Roberta Fica podporil zavedenie štátnych príspevkov na obstaranie nájomných bytov do rozlohy 50 štvorcových metrov v čase, keď miera nezamestnanosti síce klesla na dlhodobé minimá, zároveň však v niektorých regiónoch zostáva podiel ľudí bez práce vysoký.

O dotácie do polovice oprávnených nákladov na štartovací byt budú môcť žiadať napríklad samosprávy či bytové družstvá, ktoré následne tieto byty prenajmú záujemcom. Nájomcom na dobu 6 rokov sa bude môcť stať žiadateľ s nízkym príjmom. Očakáva sa, že štartovacie byty by mali byť vybudované hlavne v regiónoch s dostatkom pracovných príležitostí.

R. Fico predtým uviedol, že vláda pripravuje tiež zavedenie príspevkov na sťahovanie za prácou. Podľa ministra sociálnych vecí Jána Richtera by výška príspevku mohla dosiahnuť až 4-tisíc eur, čo zodpovedá viac ako štvornásobku priemernej mzdy.

Vláda poskytuje dotácie na sociálne byty aj v súčasnosti, bývanie v nájme však nie je na Slovensku príliš rozšírené. Mnoho Slovákov si v minulosti kúpilo vlastné bývanie, čo spolu s poklesom úrokových sadzieb prispelo k rozmachu hypotekárnych úverov. Ceny bytov a rodinných domov v prvom tohtoročnom štvrťroku stúpli na takmer osemročné maximum.