Zriadenie veliteľských centier na Slovensku a v Maďarsku schválili ministri obrany krajín NATO na začiatku októbra. Nové veliteľské centrá NATO na jeho východnej hranici majú slúžiť okrem iného ako plánovacie a koordinačné strediská pre manévre aliančných síl veľmi rýchlej reakcie a jednotiek rýchleho nasadenia.

Nový styčný tím NATO bude sídliť v kasárňach Vajnory na okraji Bratislavy. Pôsobiť tam bude 41 slovenských vojakov a ďalšie dve desiatky vojakov členských krajín aliancie.

Regionálne veliteľstvo NATO vznikne v priebehu budúceho roka, naplno by malo fungovať do konca roka 2016. Na starosti bude mať aj koordináciu cvičenia slovenských vojakov s kolegami z krajín NATO.

Materiál o vzniku regionálneho veliteľstva NATO na Slovensku musí schváliť aj parlament, ktorý podľa ústavy schvaľuje návrhy na pôsobenie príslušníkov zahraničných ozbrojených síl na území krajiny. So schválením nebude mať kabinet premiéra Roberta Fica problém, keďže Smer-SD má pohodlnú väčšinu. Spoluprácu Slovenska s NATO podporuje aj väčšina poslancov opozície.

Slovenské ministerstvo obrany v minulosti opakovane uvádzalo, že pripravovaný integračný tím NATO Force Integration Units (NFIU) na Slovensku nebude základňou aliancie. Slovenský premiér R. Fico vybudovanie stálej vojenskej základne NATO na Slovensku opakovane odmietol.

Novo už bolo vybudovaných šesť podobných veliteľstiev NFIU v Estónsku, Lotyšsku, Litve, Poľsku, Rumunsku a Bulharsku.