Rodičia by si mali finančne prilepšiť. Vláda v stredu schválila návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorý má zabezpečiť zvýšenie prídavku na dieťa, a to plošne aspoň na sumu 50 eur.

Zvýšenie prídavku na dieťa bude v budúcom roku 2021 predstavovať 25,05 eura mesačne. „Návrh zákona má za cieľ poskytnúť rodičom nezaopatreného dieťaťa väčšiu podporu zo strany štátu a čiastočne odbremeniť rodičov od finančných výdavkov, ktoré im vznikajú v dôsledku zabezpečovania starostlivosti o nezaopatrené dieťa,“ konštatuje rezort práce v dôvodovej správe k novele zákona s tým, že súčasná suma tejto dávky sa aj napriek každoročnej valorizácii javí ako nepostačujúca.

V budúcom roku sa zvýšenie prídavku na dieťa bude priemerne mesačne týkať 1 087 900 ľudí, priemerne mesačne by sa malo opatrenie dotknúť 651 830 detí a vyžiadať by si malo takmer 300 miliónov eur.

Prilepšiť si môžu aj dôchodcovia

Dôchodcovia majú ku koncu tohto roka dostať 13. dôchodok. Má byť vo výške súčasného priemerného dôchodku, teda 460,40 eura, predčasní dôchodcovia by mali dostať 433,20 eura.

„Účelom návrhu zákona je posilnenie práva na primerané hmotné zabezpečenie v starobe, pri nespôsobilosti na prácu a pri strate živiteľa zavedením novej dôchodkovej dávky. Súčasná úroveň dôchodkových dávok je najmä pri nízkopríjmových poberateľoch nepostačujúca,“ zdôvodnilo ministerstvo práce skrátené legislatívne konanie.

Na 13. dôchodok majú mať nárok všetci poberatelia dôchodku. Jeho výška má byť pre jednotlivých poberateľov vo výške súčasných priemerných jednotlivých dôchodkov. Poberateľovi sólo starobného dôchodku sa vyplatí 13. dôchodok v sume zodpovedajúcej priemernej mesačnej sume starobného dôchodku.

Celkovo by sa toto opatrenie malo dotknúť 1,4 milióna ľudí. Financovanie 13. dôchodku má byť s výnimkou sociálneho dôchodku a invalidného dôchodku z mladosti financované zo základných fondov starobného poistenia a invalidného poistenia.

Na diaľnici bez známok

Diaľničné známky za užívanie vymedzených úsekov ciest by sa mali zrušiť. Vláda v stredu schválila aj návrh na zrušenie zákona o diaľničnej známke, ktorý na rokovanie predložil predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD). Kabinet zároveň schválil aj skrátené legislatívne konanie k tomuto návrhu.

„Navrhuje sa zrušiť povinnosť úhrady diaľničnej známky za užívanie vymedzených úsekov ciest z dôvodu nedostavanej diaľničnej siete a zvýšenie disponibilného príjmu obyvateľstva,“ píše sa v dôvodovej správe. Účinnosť sa navrhuje od 1. januára 2021.

Zámer zrušiť diaľničné známky pre fyzické osoby a právnické osoby s vozidlom do 3,5 tony predstavil v utorok predseda Národnej rady a SNS Andrej Danko. Podotkol, že to bola jedna z podmienok mimoriadnej schôdze parlamentu, ktorá sa má uskutočniť. Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) vyčíslil, že toto opatrenie by malo stáť približne 70 miliónov eur.

Aktualizované o 13:10:

Pellegrini: Peniaze budú

Slovensko si môže zvýšenie prídavku na dieťa či zavedenie 13. dôchodku dovoliť. Vyhlásil to premiér P. Pellegrini s tým, že by mali byť financované z lepšieho výberu daní, ako aj škrtaním niektorých výdavkov v rámci kapitol. Opozícii ide podľa neho len o to, aby sa akýmkoľvek spôsobom chopila moci a jej poslanci si sadli na ministerské miesto. Opozícia podľa neho nebola schopná prijímať opatrenia v prospech ľudí.

Návrh na zrušenie diaľničných známok sa ešte doladí v Národnej rade (NR) SR. Tak ako SNS signalizovala podporu sociálnym opatreniam, Smer-SD zasa vyhovie požiadavke národniarov a podporí zrušenie diaľničných známok. Uviedol to premiér P. Pellegrini (Smer-SD) v stredu po rokovaní vlády.

Ministri za Most-Híd sa nezúčastnili na rokovaní vlády, zároveň strana avizovala, že sociálne opatrenia nepodporí v parlamente. „Je to ich odkaz ľuďom, že im tieto zvýšené prídavky a 13. dôchodky nechcú dopriať,“ myslí si premiér. Minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) neúčasť ministrov za Most-Híd vníma ako „klasickú volebnú obštrukciu, ktorú politické strany normálne robia“.

Aktualizované o 14:15:

Opozícia podáva trestné oznámenie

Mimoparlamentná koalícia strán PS-Spolu podáva na Generálnu prokuratúru (GP) SR podnet na členov vlády za schválenie návrhov sociálnych zákonov. Progresívci a Spolu namietajú údajnú nezákonnosť skráteného legislatívneho konania, v ktorom by mala Národná rada (NR) SR ešte v tomto volebnom období zákony schváliť.

Novinárov o tom v stredu na brífingu informoval predseda strany Spolu Miroslav Beblavý. Podnet by podľa neho mali na GR doručiť v stredu popoludní.

„Obyčajný človek, keď poruší zákon, tak nikoho nezaujíma, aký mal úmysel. Či tým chce niečo legitímne dosiahnuť alebo robí len predvolebnú korupciu, musí za to pykať,“ povedal M. Beblavý. Koalícia PS-Spolu podľa neho podáva trestné oznámenie za trestné činy marenia úlohy verejným činiteľom a zneužitie právomoci verejného činiteľa.

Toho sa podľa koalície dopustili členovia vlády, ktorí v stredu schválili zdvojnásobenie prídavku na dieťa, uzákonenie 13. dôchodku a zrušenie diaľničnej známky pre vozidlá do 3,5 tony.

„Je, samozrejme, sväté právo členov vlády schvaľovať zákony, aké uznajú za vhodné, pokiaľ tým neporušia zákon,“ povedal Beblavý. Vláda podľa neho porušila zákon o rokovacom poriadku tým, že nie sú splnené podmienky na skrátené legislatívne konanie. „Neexistuje žiadne zdôvodnenie toho, prečo museli byť zákony schválené teraz, okrem politickej korupcie pred voľbami,“ povedal M. Beblavý. Druhým porušením zákona je podľa PS-Spolu porušenie výdavkového stropu štátneho rozpočtu, ktorý schválila vláda v januári.

Mimoriadna schôdza bude asi v utorok

Predseda NR SR a SNS Andrej Danko plánuje zvolať mimoriadnu schôdzu parlamentu v utorok 18. februára o 13.00 hodine. Do programu schôdze sa má zaradiť Istanbulský dohovor, zdvojnásobenie prídavkov pre rodičov, zavedenie 13. dôchodku, ako aj zrušenie diaľničných známok. Danko o tom informoval na stredajšej tlačovej konferencii.

Podľa šéfa parlamentu je minimálne 50 poslancov pripravených schôdzu podporiť. Jej zvolanie inicioval poslanecký klub Smeru-SD a SNS. Most-Híd avizoval, že so zvolaním schôdze nesúhlasí, naopak, opozičná ĽSNS ju podporuje.

Avizované témy schôdze sú podľa neho naliehavé spoločenské veci. A. Danko nevedel povedať, či a kedy by zvolal ďalšiu schôdzu v prípade, že by prezidentka SR Zuzana Čaputová vetovala schválené zákony na mimoriadnej schôdzi. „Počkajme si, či ich prezidentka vráti alebo nie, ja musím vždy konať v zmysle zákona,“ povedal v tejto súvislosti.