Návrh zákona o dani z nadmerného zisku pri obchodovaní s elektrinou vyrábanou jadrovým zariadením, ktorú ministri odobrili na stredajšom rokovaní vlády na návrh ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS), zníži hotovostný schodok štátneho rozpočtu o 7,4 milióna eur.

Vyplýva to z novely zákona o štátnom rozpočte na rok 2022, ktorú ministri na návrh ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) posunuli na prerokovanie parlamentu s návrhom na skrátené legislatívne konanie.

Zvýšenie príjmov rozpočtu

,,V nadväznosti na uvedený osobitný predpis (nová daň, pozn. TASR) sa zvýšia daňové príjmy štátneho rozpočtu. Zároveň sa navrhuje zvýšenie výdavkov štátneho rozpočtu alokovaných v kapitole Všeobecná pokladničná správa," napísal rezort financií v materiáli a dodal, že schodok rozpočtu verejnej správy v metodike ESA 2010 teda zostane zachovaný na úrovni schváleného rozpočtu na rok 2022.

Vzhľadom na rozdielne zaznamenanie navrhovaných zmien na hotovostnom princípe sa však úpravami príjmov a výdavkov znižuje hotovostný schodok štátneho rozpočtu o 7,4 milióna eur.

Schodok sa zníži

Celkové príjmy v štátnom rozpočte sa teda zvyšujú na viac ako 20 miliárd eur oproti schváleným zhruba 19,97 miliardy eur. Celkové výdavky sa menia z pôvodných takmer 25,25 miliardy eur na 25,5 miliardy a hotovostný schodok sa znižuje z približne 5,474 miliardy eur na 5,466 miliardy.

Ďalšie dôležité správy

Atómová elektráreň v Mochovciach.
Neprehliadnite

Vláda zdaní nadmerné zisky jadrových elektrární. Štát si prilepší o stovky miliónov eur