Program vlády Igora Matoviča je pomerne konkrétny, kým posledné vlády strany Smer-SD mali sklon formulovať skôr všeobecné deklarácie. Podľa analytikov z niekoľkých inštitúcií je veľa rozdielov v prístupe k témam energetiky a životného prostredia. Dobrou správou je podľa nich aj ambícia prepracovať stratégie transformácie hospodárstva tak, aby v roku 2050 už nebolo závislé na fosílnych palivách.

Analýza z dielne Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) porovnáva programové vyhlásenie novej vlády s cieľmi predstavenými v Európskom zelenom dohovore. Ten bol Európskou komisiou predstavený vlani v decembri s cieľom podporiť prechod hospodárstva na klimaticky neutrálne do roku 2050. Európsku iniciatívu podporila už minulá vláda.

Chválitebná zhoda s cieľmi Bruselu

Programové vyhlásenie novej vlády má podľa analytikov z SFPA s Európskym zeleným dohovorom významný prienik. Z 84 opatrení, ktoré tento eurodokument obsahuje, až 73 možno nájsť aj v programovom vyhlásení vlády Igora Matoviča. „Ak by sme hodnotili ako v škole, programové vyhlásenie by si zaslúžilo dvojku. Tá miera ambícií je teda vysoká,“ bilancuje Veronika Oravcová z SFPA.

EBE 27 Brusel - Európska komisia (EK) v stredu predstavila návrh, aby sa do právnych predpisov EÚ zakotvil politický záväzok dosiahnuť do roku 2050 klimatickú neutralitu. Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová (na snímke) pred novinármi uviedla, že Európsky zákon o klíme, ktorý by mal uvedený záväzok legislatívne zakotviť,
Neprehliadnite

EÚ podporí 18 členských štátov pri plánoch spravodlivej transformácie ekonomiky

Zhoda medzi oboma dokumentmi je napríklad v oblasti vyradenia uhlia z energetického mixu, v priorite energetickej efektívnosti, lepšom adresovaní energetickej chudoby, ekologickom hospodárstve, či v ochrane biodiverzity.

V programovom vyhlásení, naopak, chýba zmena schémy obchodovania s emisnými kvótami, zavedenie uhlíkového cla, návrhy dekarbonizácie energeticky náročného oceliarskeho a chemického priemyslu a sektoru plynu. Vláda nepredstavila konkrétne opatrenia ani v oblasti elektromobility alebo obalov a rozložiteľných plastov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa