Ministerstvo hospodárstva (MH) SR je sklamané, že balíček na podporu podnikateľského prostredia, tzv. ,,kilečko 2" ešte stále nebolo zaradené do programu rokovania vlády, pričom prísľub bol, že sa v programe objaví hneď na prvom tohtoročnom zasadnutí, ak sa zrealizujú konzultácie s premiérom. Skonštatoval to štátny tajomník rezortu hospodárstva Ján Oravec po stredajšom rokovaní vlády.

I. Matovič materiál stále posudzuje

Oravec hovorí, že vysvetlením nezaradenia materiálu bolo to, že ho ešte posudzuje minister financií Igor Matovič. ,,Má k nemu otázky, ktoré by si chcel prejsť," podotkol s tým, že MH však bolo pripravené stretnúť sa už v decembri minulého roka.

,,Minister financií vyjadril určité výhrady voči spôsobu predkladania toho materiálu, čo však podľa môjho názoru nie je rovnakým metrom na všetky materiály," povedal Oravec a vysvetlil, že výhradou bolo ukladanie uznesení iným ministerstvám.

Poctivé pripomienkovanie

To však podľa neho nie je nič netradičné, čo ministrom deklaroval aj na príklade stredajšieho rokovania, kde sa tiež takéto materiály objavili. Štátny tajomník takisto kritizuje, že kým ,,kilečko 2" prešlo poctivým pripomienkovaním, medzičasom sa na vláde prijalo množstvo takých materiálov, ku ktorým sa medzirezortné pripomienkové konanie nekonalo.

Na otázku, v čom vidí motiváciu odkladania materiálu, odpovedal, že ide zrejme o čakanie na absolútnu podporu Matovičovej daňovo-odvodovej revolúcie. Tá sa však podľa Oravca nedá porovnávať s ,,kilečkom 2" a nie je podľa neho reálne očakávať, že sa takáto zmena dostane po štyroch tlačových konferenciách na vládu za pár dní.

Matovič: Opatrenia z kilečka 2 treba rad za radom prekontrolovať

Opatrenia z balíčka na podporu podnikateľského prostredia "kilečko 2" z dielne Ministerstva hospodárstva treba rad za radom prekontrolovať, aby nevznikli chyby ako pri prvom „kilečku". Povedal to po stredajšom rokovaní vlády vicepremiér a minister financií Igor Matovič v reakcii na kritiku štátneho tajomníka MH Jána Oravca. Prekontrolovať každé jedno opatrenie treba podľa Matoviča preto, lebo pri prvom balíčku ministerstva hospodárstva vznikla škoda za 15 miliónov eur, pretože vyše roka sa vďaka jednému z vylepšení nedalo vyberať pokuty od čiernych pasažierov na diaľniciach. „To bolo mimoriadne zlyhanie, tých 15 miliónov eur ľudia, bohužiaľ, musia teraz zobrať niekde inde, chýba to v zdravotníctve, školstve, všade inde," poznamenal Matovič s tým, že chcú predísť takýmto chybám.

Takisto podľa neho nie je vhodné, aby vláda „hodila" 190 opatrení poslancom. Tí ich podľa jeho slov nevideli. „Mám úctu voči poslaneckému klubu OĽANO, ktorý je kľúčový na to, aby tieto opatrenia prešiel, takže si myslím, že je normálne aby si vyžiadal čas," skonštatoval Matovič.

Ďalšie dôležité správy

Richard Sulík, Igor Matovič
Neprehliadnite

Kilečko sem, kilečko tam. Dépeháčkari budú špehúni, byrokratické peklo hodil štát na nich