Nech už to na bojisku v Donbase dopadne akokoľvek, bude to práve solidarita EÚ, ktorá určí, či ruský prezident Vladimir Putin na Ukrajine vyhrá alebo sa dočká porážky, píše zakladateľ a generálny tajomník bruselského think-tanku Friends of Europe (Priatelia Európy) Giles Merritt.

Kľúčové bude, či sa vládam členských štátov podarí prísť s odolnou ekonomickou stratégiou. Ich výzvou bude previesť EÚ náročnou a na konflikty náchylnou zimou, ktorá ju čaká. Nesmú však zabudnúť položiť základy dlhodobej obnovy.

Európa musí podľa autora konať kolektívne, ak má vyriešiť súčasnú energetickú krízu. Musí takisto čeliť blížiacemu sa problému so stagfláciou, ktorá kombinuje prudký nárast inflácie a takmer nulový rast.

Pevné odhodlanie

Solidarita EÚ sa počas šiestich mesiacov trvania vojny na Ukrajine drží celkom dobre. Jednote bloku pomohol neúspešný útok Kremľa na Kyjev. Hlavnú rolu však zohrala skutočnosť, že EÚ a NATO nenechali Putinovo energetické vydieranie, aby ich názorovo rozdelilo.

Zatiaľ to vyzerá tak, že alternatívni dodávatelia ropy a plynu spolu s posilnenou spoluprácou v rámci bloku sú cestou k víťazstvu.

Chladné zimné mesiace potrápia mnohých a politické dôsledky budú rozsiahle, konštatuje Merritt. V Bruseli a väčšine hlavných miest EÚ však cítiť ducha pevného odhodlania. Menej povzbudivou sa zdá chýbajúca pozornosť v otázke zdaňovania, pretože tento ekonomický rozmer triumfuje nad všetkými ostatnými rozmermi.

Finančné tlaky

Vlády krajín EÚ sú už teraz výrazne zadlžené a čelia finančným tlakom. Ak si s nimi neporadia, tak riskujú rozpad solidarity, ktorú sa im podarilo vybudovať. Ďalšie zadlženie by pravdepodobne vyvolalo riziko vnútorného napätia.

Ako príklad uvádza nemeckého kancelára Olafa Scholza, ktorý sa odvrátil od dlhoročného pacifizmu Nemecka, keď vyjadril podporu núdzovému posilneniu vojenských síl v EÚ. Či tento krok prijme verejnosť je otázne, pretože bude mať za následok navýšenie dlhu.

Zvyšovanie daní je rovnako neľahkou záležitosťou. Eurozóna má už teraz veľký fiškálny deficit, pričom kolektívne výdavky jej 19 členov už teraz dosahujú o zhruba 500 miliárd eur viac než ich daňové príjmy.

Eurokomisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni varoval, že daňová reforma je dôležitejšia než kedykoľvek predtým. Pre daňové úniky, vyhýbanie sa daňovej povinnosti či podvody prichádzajú krajiny EÚ ročne najmenej o 130 miliárd eur.

Kľúčová je jednota

Dlhé letné dni sa chýlia ku koncu a podľa portálu je jasné, že krajiny podcenili finančný vplyv energetickej krízy. Ročné náklady krajín EÚ sa odhadujú na jeden bilión eur, čo je zhruba osem percent HDP.

A to je cena iba za to, aby sme si udržali miesto v Putinovej pokerovej partičke, ktorú na geopolitickej scéne rozohral a v ktorej ide o veľa, konštatuje.

Obnova Ukrajiny má podľa vlády v Kyjeve takisto stáť jeden bilión eur. Merritt podotkol, že ide o odhady z apríla.

Ďalším orieškom bude naštartovať európsku ekonomiku poznačenú pandémiou koronavírusu a dostať ju tým z prehlbujúcej sa recesie.

Scholz hovoril o rozšírení EÚ o Ukrajinu a osem ďalších krajín. Než k tomu však dôjde, musí sa blok najprv uistiť, že tvárou v tvár mnohým finančným tlakom drží spolu. Ak sa mu to nepodarí, tak Putin čoskoro vyhrá viac než len svoju vojnu proti Ukrajine.

Ďalšie dôležité správy

PK 5 Berlín - Na snímke nemecký kancelár počas príhovoru k štvrtkovej smrti britskej kráľovnej Alžbety II. v Berlíne 9. septembra 2022. Nemecko sa pripája k Británii pri trúchlení za zosnulou panovníčkou Alžbetou II., ktorá pomohla k zmiereniu Nemecka s Britániou po skočení druhej svetovej vojny. Vyhlásil to v piatok nemecký kancelár Olaf Scholz. FOTO TASR/AP

German Chancellor Olaf Scholz speaks on Thursday's death of Britain's Queen Elizabeth II, at the Chancellor's Office in Berlin, Friday, S
Neprehliadnite

Scholz tvrdí, že Nemecko je pripravené na stopku ruského plynu, samosprávy tvrdia, že je to lož