Verejná súťaž na zhotoviteľa úseku na Kysuciach bola vyhlásená v máji minulého roka. „S výstavbou sa začne do konca tohto roka. Zmluvu s úspešným uchádzačom tendra podpísal generálny riaditeľ NDS Juraj Valent spoločne so zástupcami konzorcia," informovala hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

Výstavba diaľničného úseku v dĺžke 5,7 kilometra je plánovaná na štyri roky. Diaľnica D3 Čadca, Bukov - Svrčinovec zlepší dopravnú situáciu v širšom okolí, nielen v momentálne dotknutom území.

„Vybudovanie diaľnice D3 pozitívne ovplyvní dopravnú situáciu na celom severo-južnom ťahu na území Slovenska. Odstránia sa straty času vodičov a cestujúcich, podstatne sa zlepší dopravný komfort účastníkov premávky. Zároveň sa pozitívne ovplyvní životné prostredie v blízkosti existujúcich komunikácií," priblížila E. Žgravčáková.

Na úseku D3 budú podľa NDS dve polovičné mimoúrovňové križovatky - Čadca, Bukov a Čadca, Podzávoz, ako aj 24 mostov a 11 kilometrov protihlukových stien. Ide o zložitú a náročnú stavbu, keďže do veľkej miery prechádza mimoriadne komplikovaným terénom a zastavaným územím. Časť tohto úseku bude vedená estakádou ponad obývané územie.

O dopravnej situácii na Kysuciach sa bol nedávno osobne presvedčiť aj minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Árpád Érsek (Most - Híd). „Rozprával som sa s ľuďmi v regióne, ktorým súčasná dopravná situácia komplikuje každodenný život. Chcem požiadať ľudí v regióne, ale aj starostov, aby boli trpezliví počas výstavby, ktorá určite ovplyvní dopravu, ale po jej dokončení sa im výrazne uľaví,“ povedal Á. Érsek.

Výstavba úseku D3 Čadca, Bukov - Svrčinovec bude spolufinancovaná z peňazí Európskej únie, najmä z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 - 2020. „Na projekt je vyčlenených takmer 87,5 milióna eur z finančného nástroja CEF (Nástroj na prepojenie Európy). NDS už disponuje prvými 14 miliónami eur z tohto balíka," dodala E. Žgravčáková.