Žiadosť premiéra Eduarda Hegera o pomoc pri zabezpečení zdravotnej starostlivosti na Slovensku od krajín V4 vnímajú lekárski odborári ako hanebné správanie. TASR o tom informoval predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.

„Žiadosť Hegera o výpomoc krajín, ktoré si na rozdiel od slovenskej vlády včas uvedomili vážnosť situácie vo svojich zdravotných systémoch a vďaka riešeniu problémov zastabilizovali svoje zdravotníctva, je pre Slovensko zahanbujúca,“ povedal Visolajský. Poukazuje na to, že premiér napriek ich žiadostiam a prosbám vyše roka a pol neriešil zhoršujúcu sa situáciu v nemocniciach.

Českí lekári nepodrazia svojich slovenských kolegov

LOZ zverejnilo aj list od českých lekárskych odborárov, ktorí reagovali na Hegerovu žiadosť. Podľa ich odborárskeho predáka Martina Engela je možná pomoc vzhľadom na personálnu krízu v českom zdravotníctve iba iluzórna. Deklaroval tiež, že českí lekári nepodrazia svojich slovenských kolegov.

Hegerova žiadosť o pomoc

Premiér Heger požiadal vo štvrtok predsedov vlád Česka, Poľska a Maďarska o pomoc v zdravotníctve. Premiéri susedných krajín mu podľa jeho slov deklarovali ochotu pomôcť v prípade, že by Slovensko potrebovalo od budúceho mesiaca lekárov do nemocníc. O konkrétnych číslach sa nerozprávali, premiéri majú podľa Hegera preveriť možnosti. V prípade hospitalizácií v nemocniciach na pohraničí vedia tiež poskytnúť svoje kapacity.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke premiér SR Eduard Heger (OĽANO) poskytuje vyhlásenie k incidentu v Poľsku pred 118. zasadnutím vlády SR v Bratislave v stredu 16. novembra 2022. V utorok o 15. 40 h. zasiahla raketa poľnohospodársky objekt v poľskej obci Przewodów, približne šesť kilometrov od ukrajinských hraní. Pri jej dopade zahynuli podľa poľského ministerstva zahraničných vecí dvaja ľudia. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Premiér víta ústupok LOZ, vláda ponúkne aj náborový príspevok