História, tradície, originálna chuť a majstrovské spracovanie. Kým na západe nájdeme dobré červené, na východe zase pestujú a vyrábajú skvelé biele. Informuje portál záhradkár.pluska.sk .

Skalický rubín 

Bratislavčania majú celkom blízko k oblasti Záhoria a Skalice, ktorá je známa najmä najväčším počtom vinohradov na jedného obyvateľa. Tie zdobia domčeky, zvané búdy, slúžiace na spracovanie a uskladnenie vína.  

Západnú oblasť preslávilo najmä červené víno. Skalický rubín je zmesou odrôd Skalickej frankovky, Svätovavrineckého vína a Modrého portugalu. Kvalitu a originalitu oblasti podčiarkuje aj pôsobnosť slávnych vinárov, ktorí sa v pivničkách radi pochvália svojimi klenotmi. 

Modranské vinobranie 

Ešte bližšie než Skalica leží mesto Modra, ktoré je slávne najmä pre svoje bohaté Modranské vinobranie, kde každoročne prídu tisícky ľudí. A nielen to.

Mestečko je podľa webového portálu perlou Malokarpatskej vinohradníckej oblasti. O vinič rastúci na svahoch sa starajú celé generácie vinárov a vinohradníkov.  

Pre návštevníkov sú lákavé aj ochutnávky vín, návštevy pivníc aj vinohradov, kde doteraz nájdu tzv. kamenice. Ide o pásy kameňov, ktoré nanosili vinohradníci počas obrábania vinice a niekedy do nich aj zapúšťali hájenky, teda drevené alebo kamenné vinohradnícke búdy. 

Sebechlebskí hudci a skryté pivnice 

Obce Sebechleby a Stará Hora sú skryté medzi kopcami zaliatymi slnkom. Kto by nepoznal príbeh o sebechlebských hudcoch, ktorí prešli cez rozum Turkom. Pred ich nájazdmi sa schovávali práve v pivniciach vytesaných do tufového podložia.

O storočie neskôr zmenili lesné stráne na vinohrady a začali pestovať hrozno. V 18. storočí stred osady so 140 vinohradníckymi domčekmi zdobila Kaplnka svätého Urbana. Miestni vinári sa radi pochvália svojim starohorským samorodým vínom. 

Tokaj a cibéby 

Na mierne ďalekom východe v Košickom kraji je možné zažiť Tokajskú vinohradnícku oblasť. Svojou rozlohou 907 hektárov je najmenšia na Slovensku a aj v Európe. Ďalšou zaujímavosťou je to, že miestni vinári môžu pestovať iba tri odrody, a to Muškát žltý, Lipovinu a Furmint.

 Len tie majú podľa webovej stránky skvelú vlastnosť vytvárať takzvané cibéby, v ktorých sa nahromadí cukor, a vďaka tomu je sladké tokajské víno to najlepšie.  

Keďže ide o vzdialenejšiu oblasť, tak o cestovný ruch sa stará združenie Tokajská vínna cesta, ktorá okrem dobrého vína láka aj nevídanou raritou. Tokajské pivnice pochádzajúce ešte zo stredoveku sú vytesané do sopečných tufových hornín.