Prečo chce Trump uvaliť clá na Európsku úniu?

Spojené štáty tvrdia, že Brusel neférovo dotuje Airbus a tým ho na trhu zvýhodňuje. Washington tiež tvrdí, že im takto spôsobili škody za desať miliárd eur. Práve desať miliárd je škoda, ktorú vyčíslil Úrad amerického obchodného splnomocnenca. EÚ a Spojené štáty bojujú už zhruba 14 rokov na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO) kvôli nelegálnym dotáciám druhej strany pre svojho výrobcu lietadiel.

WTO zistila, že aj Únia aj USA poskytujú Airbusu a Boeingu miliardové dotácie s cieľom ukrojiť si väčšiu časť z trhu s veľkými komerčnými lietadlami. „Onedlho to skončí,“ zatvítoval na margo svojej dohody Trump.

The World Trade Organization finds that the European Union subsidies to Airbus has adversely impacted the United States, which will now put Tariffs on Billion of EU products! The EU has taken advantage of the U.S. on trade for many years. It will soon stop!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) April 9, 2019

Podľa Američanov mal Brusel zrušiť niektoré dotácie, ale dodnes tak neurobil. Americký obchodný splnomocnenec Robert Lighthizer povedal, že táto kauza sa rieši už 14 rokov a je načase, aby USA začali konať. „Naši cieľom je dosiahnuť s EÚ dohodu o ukončení všetkých dotácií pre veľké komerčné lietadlá, ktoré podľa WTO odporujú jej pravidlám. Keď EÚ s touto škodlivou podporou skončí, dodatočné americké clá zavedené ako odpoveď (na dotácie Bruselu) môžu byť zrušené,“ povedal R. Lighthizer.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa