„Kým včera večer bolo bez prúdu zhruba 2-tisíc odberných miest, cez noc sa situácia veľmi zhoršila a teraz ich je viac ako 20-tisíc,“ informoval hovorca Stredoslovenskej distribučnej (SSD) Miroslav Gejdoš.

Najhoršia situácia je podľa jeho slov na Horehroní, ale problémy s dodávkou elektriny sú aj na Orave a Liptove. Ostatné regióny hlásia len lokálne výpadky. Vo väčšine prípadov spôsobili problémy popadané stromy a konáre, ktoré poškodili vodiče alebo stĺpy.

Otázka niekoľkých hodín

„Už počas noci boli v teréne pohotovostní pracovníci SSD, ale situácia bola taká zlá, že mohli maximálne vymedzovať úseky s poruchami. Hneď so svitaním vyrazili do terénu všetci dostupní pracovníci údržby, aby situáciu čo najskôr upokojili,“ priblížil M. Gejdoš.

V priebehu niekoľkých hodín by mali obnoviť dodávku elektriny pre tisícky domácností. Podľa M. Gejdoša však nie vylúčené, že budú pribúdať aj ďalšie poruchy, keďže na mnohých miestach stále fúka a pretrváva meteorologická výstraha najvyššieho stupňa.

Niektoré opravy budú vzhľadom na rozsah poškodenia náročné a potrvajú dlhšie. „Najmä pre rozmočený terén a silný vietor nie je možné dostať potrebnú techniku na všetky zasiahnuté miesta. Preto prosíme dotknutých obyvateľov o pochopenie a trpezlivosť. Všetci v SSD robia všetko pre to, aby mal elektrinu každý odberateľ v čo najkratšom čase,“ dodal M. Gejdoš.

Silný vietor pretrváva

Aktualizované o 10:36: Takmer na celom Slovensku môže v stredu fúkať silný nárazový vietor. Na horách v polohách nad 1500 m môže miestami vzniknúť mohutná víchrica, v nárazoch môže vietor dosiahnuť rýchlosť až 160 - 180 km/h. Pred silným vetrom varuje Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý na svojej webstránke vydal v tejto súvislosti výstrahy rôznych stupňov.

Výstraha tretieho stupňa platí pre okresy Ružomberok, Banská Bystrica, Brezno, Liptovský Mikuláš, Poprad, Spišská Nová Ves, Rožňava, Revúca, Gelnica a Košice okolie. Na hrebeňoch hôr v polohách nad 1000 m môže vietor ojedinele dosiahnuť priemernú rýchlosť 110 km/h, v nárazoch až 160 km/h.

Víchrica môže byť v týchto oblastiach aj v nižších polohách a v takmer všetkých okresoch na Slovensku, kde platia výstrahy druhého a prvého stupňa. Druhý stupeň platí pre západné Slovensko a časť východu.

Pre severné okresy vydal SHMÚ aj výstrahu prvého stupňa pred snehovými jazykmi a závejmi. "Tvorba snehových jazykov predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity," upozorňuje SHMÚ na svojej webstránke.

11:03: V súvislosti s nepriaznivými poveternostnými podmienkami absolvovali v utorok príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Trenčianskom samosprávnom kraji 23 výjazdov. Celkovo zasahovalo 36 profesionálnych hasičov so 14 kusmi techniky.

Ako informoval hovorca Krajského riaditeľstva HaZZ v Trenčíne Marián Petrík, zásahy sa týkali predovšetkým odstraňovania spadnutých stromov, odstraňovania uvoľnených plechov na budovách a odčerpávania vody z pivníc, dvorov a iných priestorov.

13:59: Život jedného dieťaťa si vyžiadal silný vietor, ktorý na Myjave vyvrátil autobusovú zastávku. Druhé dieťa je v kritickom stave v nemocnici. Informovala o tom polícia na sociálnej sieti.

16:02:  Doposiaľ 34 výjazdov v súvislosti so silným vetrom evidujú od stredajšieho rána hasiči na východnom Slovensku. Kým v Prešovskom kraji sa situácia krátko popoludní upokojila, v Košickom kraji hlásia ďalšie udalosti.