Elektrina z vetra mala vlani na celkovo vyrobenej elektrine v Európe podiel rekordných 15 percent. Podiel plynu na vyrobenej elektrine potom prvýkrát prekonalo uhlie. Uviedla to agentúra Bloomberg s odvolaním sa na údaje konzultačnej spoločnosti Enappsys.

„Uprostred globálneho úsilia o prechod k čistejším zdrojom elektriny mnohé európske krajiny považuje veterné farmy za čoraz dôležitejšiu časť celkového energetického mixu," povedal riaditeľ Enappsys Jean-Paul Harreman. „Tento trend bol v údajoch za rok 2020 veľmi viditeľný a pravdepodobne sa v najbližších niekoľkých rokoch stane výraznejším."

elektrina
Neprehliadnite

Európa bola v piatok na pokraji masívneho výpadku elektriny

Celková produkcia elektriny v Európe vlani klesla o tri percentá, pretože karanténne obmedzenia súvisiace s chorobou Covid-19 spôsobili dočasný masívny pokles dopytu po elektrine. Obnoviteľné zdroje energie, vrátane biomasy a odpadu, sa na celkovej produkcii podieľali 41 percentami.

Fosílne palivá sa na celkovej výrobe elektriny podieľali 33 percentami. Z toho podiel zemného plynu predstavoval 19 percent a uhlie 14 percent. Podiel zemného plynu tak prvýkrát prekonal podiel uhlia, keď od roku 2015 sa produkcia elektriny zo zemného plynu takmer zdvojnásobila. Jadrové elektrárne sa na celkovej produkcii elektriny podieľali 25 percentami.