Dnes si takmer každý odblokuje mobil svojim odtlačkom prsta, fotografie sa nám trieda podľa osôb vďaka rozpoznávaniu tváre a biometrické doklady sú bežným štandardom. Ďalším krokov vpred k novým technológiám je napríklad tvárová biometria. Prvé smartfóny už ukázali, že vie spoľahlivo fungovať.

Čo je vlastne biometria?

Ide o akúsi formu elektronického kľúča, kde týmto kľúčom je samotný človek. Biometria využíva jedinečné vlastnosti a črty človeka ako napríklad odtlačok prsta, črty tváre, DNA, tvar očného pozadia a podobne. Základné biometrické údaje sa používali už skôr napríklad v pasoch (výška, farba očí) a odtlačky prstov sa skúmajú v kriminológii už dlhú dobu. Rozvoj informačných technológií však umožnil sledovať aj oveľa zložitejšie štruktúry a tvary a overiť človeka automatizovane vďaka digitalizácii.

Aké poznáme biometrické znaky?

  • odtlačky prstov
  • mapa žíl na dlani ruky a žíl prsta
  • štruktúra sietnice a očnej dúhovky
  • biometria tváre (poloha očí, nosa, uší, rozmery hlavy)
  • hlas
  • pach
  • DNA

Čo nás čaká v oblasti biometrie?

Tatra banka prednedávnom predstavila vo svojej mobilnej aplikácii možnosť overenia práve vďaka tvárovej biometrii. Na overenie totožnosti aplikácia využíva nielen porovnanie tváre cez "selfie" s fotografiou a údajmi z naskenovaného občianskeho preukazu, ale tiež údaje porovnáva s dátami z Ministerstva vnútra. Táto metóda tak zaručuje vysokú mieru bezpečnosti, ktoré sa vyrovná minimálne overeniu na pobočke banky. Vďaka tejto novinke si momentálne môže ktokoľvek otvoriť účet v Tatra banke bez potreby návštevy pobočky a svoj účet okamžite využívať. Do budúcna vraj plánuje banka využitie biometrie rozšíriť. V roku 2013 banka Tatra banka priniesla na trh hlasovú biometriu, ako formu overenia cez telefón. Dnes ju už využíva viac ako 85% volajúcich klientov. Zostáva nám len pozorovať, či sa tvárová biometria udomácni v bankovom sektore rovnako úspešne.