Až 90 kusov klov pochádzajúcich zo slona afrického a slona indického malo podľa ministerstva smerovať pravdepodobne do krajín, ako sú Čína alebo Vietnam.

Začiatkom septembra svedok upozornil úrady na podozrivú činnosť, keď si všimol ako predajca na ulici vo Viedni odovzdáva kupujúcemu tri kly. Vyšetrovatelia tohto predávajúceho rýchlo identifikovali ako muža, ktorý už aj v minulosti porušil zákony o ochrane živočíšnych druhov. Pri prehliadke pacháteľovho bytu vyšetrovatelia našli 564 kilogramov slonoviny v kusoch rôznej veľkosti. 

„Zdá sa, že to bol jeho dočasný sklad, ktorý si v priebehu času vybudoval,“ potvrdil hovorca ministerstva financií Johannes Pasquali. Dodal, že podozrivý sa pravdepodobne pokúšal vyvážať svoj tovar do ázijských krajín, kde je slonovina stále považovaná za cenný tovar. 

Obchodovanie so slonovinou je zakázané na základe medzinárodného dohovoru, avšak ilegálny obchod naďalej pokračuje. Podľa informácií Medzinárodnej únie pre ochranu prírody pytliaci za posledných desať rokov zabili denne v priemere asi 50 slonov.