Predstavitelia rakúskej metropoly Viedeň predstavili v pondelok novú internetovú platformu, na ktorej môžu ľudia anonymne nahlasovať podozrenia z korupcie či zneužitia právomocí verejných činiteľov. Informovala o tom agentúra APA.

Starosta Viedne Michael Ludwig priblížil, že novovytvorená platforma umožní občanom hlásiť aj podozrenia z hospodárskej trestnej činnosti, úplatkárstva, daňových únikov či porušovania predpisov.

Zástupca viedenského starostu Christoph Wiederkehr novovzniknutú platformu označil za „dôležitý míľnik" v oblasti transparentnosti a boja proti korupcii. Iniciatíva má posilniť dôveru ľudí v politiku a správu vecí verejných.

Korupcia
Neprehliadnite

Slovensko sa v indexe vnímania korupcie prepadlo o priečku nižšie

„Takéto niečo v Rakúsku ešte na komunitnej úrovni neexistuje," poznamenal s tým, že Viedeň je v tejto sfére priekopníkom. Tento „priestor bez strachu" bude chrániť i osoby, ktoré podozrenia z korupcie nahlásia, dodal Wiederkehr s tým, že bude zaistená ich „absolútna anonymita".

Záznamy, ktoré ľudia na platforme zadajú, prejdú internou revíziou a následne sa rozhodne o ďalšom postupe. Na ich základe budú môcť byť v prípade zodpovedných činiteľov vyvodené dôsledky trestnoprávneho alebo služobného charakteru.

Od roku 2005 funguje vo Viedni i tzv. antikorupčný telefón. Ročne na tejto linke však zaznamenali podľa informácií denníka Der Standard, ktorý sa odvoláva na zdroje z viedenského magistrátu, len zhruba 50 hovorov. Väčšinu z nich tvorilo poradenstvo a otázky týkajúce sa prevencie korupcie a len v malom počte prípadov išlo o možné porušenia zákonov a predpisov.