Rakúske ministerstvo zdravotníctva sa chystá sprísniť podmienky pre príchod cudzincov do skiareálov v Rakúsku. K tomuto kroku zameranému na posilnenie boja proti šíreniu koronavírusu sa rozhodlo na základe upozornenia, že súčasné pravidlá obchádzajú „ilegálni lyžiarski rekreanti". Napísal to dnes denník Kurier.

List konkrétne upozornil na to, že desiatky Škandinávcov a Britov v lyžiarskej oblasti St. Anton am Arlberg očividne obchádzajú zákaz ubytovania zneužívaním výnimky, ktoré sa týkajú príchodu z „profesionálnych dôvodov" a nahlásenia miesta pobytu. Títo mladí lyžiari tvrdia, že hľadajú prácu. Úrady v strediskách zimných športov poukazujú na to, že proti nim nemôžu nič podniknúť, pretože v zásade existuje sloboda usadenia sa a novo prichádzajúci dodržiavajú karanténu požadovanú pri vstupe do krajiny.

Hotel Sheraton v Bratislave má triež ešte voľné izby, cena za 2-lôžkovú izbu je od 125 eur.
Neprehliadnite

Počet prenocovaní v Rakúsku vlani spadol na úroveň 70. rokov

Ministerstvo zdravotníctva chce teraz na to reagovať spresnením predpisov pre vstup do Rakúska. Tí, ktorí do krajiny prichádzajú hľadať prácu, budú musieť tento zámer preukázať, napríklad pozvaním na pohovor od príslušného zamestnávateľa. Bez náležitej dôveryhodnosti „táto osoba nie je zahrnutá do výnimky pre vstup pre profesionálne účely", interpretuje existujúcej verzii nariadenia kancelária ministra zdravotníctva Rudolfa Anschobera. Ak niekto prichádza kvôli obchodu, musí to podľa úradu dokázať prostredníctvom dokladov, ako sú napríklad potvrdenie objednávok.

Ak však dôjde k problému porušovaniu,budú podmienky v nariadení upresnené, konštatovalo ministerstvo. Zadné vrátka pre zneužívanie uvedených výnimiek ukázalo ohnisko nákazy britskej mutácie koronavírusu medzi zamestnancami lyžiarskej školy Jochbergu, napísal Kurier. Postihnutá skupina, tvorená Britmi a občanmi Európskej únie, takisto prišla za prácou. Zrejme chceli absolvovať prípravný kurz pre výcvik lyžiarskych inštruktorov a potom ako inštruktori pracovať.

Virus Outbreak Austria
Neprehliadnite

Rakúsko navýšilo rozpočet pre kurzarbeit o dve miliardy eur

Podľa stredajších údajov agentúry APA pribudlo v alpskej krajine za uplynulých 24 hodín 1 641 ľudí nakazených koronavírusom.