Systém komplexnej evidencie vyťaženého dreva a následných pohybov drevnej hmoty, ktorý využíva štátny podnik Vojenské lesy a majetky SR, by sa mohol uplatniť aj mimo vojenských lesov. V stredu o tom rokoval minister životného prostredia Ján Budaj s ministrom obrany Jaroslavom Naďom (obaja OĽANO).

Šéfovia rezortov hovorili tiež o vyvinutí aplikácie, ktorá umožní okamžitú kontrolu zo strany nielen polície, ale aj občanov. „Ktokoľvek, kto si stiahne aplikáciu, bude môcť naskenovať kód na dreve a preveriť, či ide o legálnu ťažbu, odkiaľ guľatina pochádza a kam prevoz smeruje,“ načrtol envirorezort.

Aby drevo nemizlo

J. Budaj pripomenul, že koncom minulého týždňa poslanci podporili novelu zákona o ochrane prírody a krajiny. „Po prevode správy štátnych lesných pozemkov v národných parkoch pod správu Štátnej ochrany prírody SR budeme potrebovať kvalitnú evidenciu, aby sme už nikdy neboli svedkami nelegálnych výrubov a miznutia dreva z našich lesov,“ zdôraznil.

Minister životného prostredia SR Ján Budaj označuje drevo počas predstavenia systému evidencie dreva vo Vojenskom obvode Záhorie. V pozadí generálny riaditeľ štátneho podniku Vojenské lesy a majetky SR Ján Jurica
Zdroj: TASR
Minister životného prostredia SR Ján Budaj označuje drevo počas predstavenia systému evidencie dreva vo Vojenskom obvode Záhorie. V pozadí generálny riaditeľ štátneho podniku Vojenské lesy a majetky SR Ján Jurica

Systém evidencie dreva, ktorý používajú vojenské lesy, je podľa J. Naďa unikátny. „Pod drobnohľadom majú každý jeden kus dreva. Významným spôsobom tak prispievajú k efektívnej a dôkladnej starostlivosti o celé lesné hospodárstvo vo svojej správe. Ide o dôležitý a jedinečný projekt, ktorý verím, že môže inšpirovať aj ďalších lesohospodárov,“ skonštatoval.

Informácie o ťažbách sú online

Generálny riaditeľ Vojenských lesov a majetkov SR Ján Jurica vysvetlil, že každý kus vyťaženej drevnej hmoty, prípadne hromada dreva dostáva jedinečný identifikátor v podobe čiarového kódu. Ten sa priamo v teréne zaeviduje aj s príslušnými atribútmi o drevine, jej objeme, kvalite, lokalite vyťaženia a ďalšími potrebnými informáciami.

Lesníci Vojenských lesov a majetkov SR získané informácie následne posielajú na portál, čo v praxi znamená, že uzávierka, inventúra, stav aktuálnej ťažby, aktuálnej zásoby a odvozu dreva sú online prístupné každú minútu.

Lesník Patrik Jurkovič označuje drevo počas predstavenia systému evidencie dreva.
Zdroj: TASR
Lesník Patrik Jurkovič označuje drevo počas predstavenia systému evidencie dreva.

V rámci Odštepného závodu Kežmarku je systém doplnený aj o evidenciu prejazdov nákladných vozidiel, ktoré sa snímajú kamerovým systémom s rozpoznávaním evidenčných čísiel vozidla (EČV) a čítačkou rádiofrekvenčných čipov. Systém takto zaznamená prejazd vozidla na základe EČV a súčasne priradí dodací list označený tzv. RFID čipom k prejazdu a odošle informáciu na portál.

Inšpirácia z Balkánu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa