Podpredseda vlády SR Štefan Holý (Sme rodina) doteraz nezverejnil svoju novelu zákona o verejnom obstarávaní, ani ju nepredložil do medzirezortného pripomienkového konania. Vicepremiér Holý avizoval revolúciu, ktorá však môže byť v rozpore s európskym právom. Uviedol to predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák, ktorý podľa hovorkyne úradu Janky Zvončekovej pokračuje v rokovaniach o novele zákona o verejnom obstarávaní z dielne ÚVO.

,,Od zverejnenia našej novely dňa 19. októbra vedieme súvislé otvorené a odborné rokovania s ústrednými orgánmi štátnej správy, zástupcami podnikateľov, tretieho sektora, žúp a s ďalšími odborníkmi z oblasti verejného obstarávania. Zapracúvame ich pripomienky a v otvorenej komunikácii pracujeme pre spoločný cieľ - ochranu verejného záujmu," povedal Hlivák.

Predseda úradu pre verejné obstarávanie JUDr. Miroslav Hlivák, PhD., LLM
Neprehliadnite

ÚVO predstavilo návrh novely verejného obstarávania, zdôrazňuje odbornosť

Zvončeková zároveň informovala, že za uplynulý mesiac rokovala o novele úradu pracovná skupina Miroslava Hliváka s ministerstvami, úradmi, samosprávami, mimovládnymi organizáciami či podnikateľskými zväzmi. ,,Ešte v prípravnej fáze sme o novele rokovali so združením miest a obcí (ZMOS), Úniou miest, SK8, Európskou úniou a OECD. Súčasné rokovania tak nadväzujú na otvorenú odbornú diskusiu k dôležitému zákonu. Verím, že vláda si nakoniec naše návrhy osvojí, keďže sú v súlade s jej programovým vyhlásením, aj dokumentom Moderné a úspešné Slovensko," vysvetlil Hlivák.

Predseda úradu podľa Zvončekovej tiež vníma neistotu okolo novely, ktorú pripravil vicepremiér Štefan Holý a ktorý ju predstavil na tlačovej konferencii 6. októbra. ,,K dnešnému dňu pán vicepremiér Štefan Holý svoju novelu nezverejnil, nepredložil ju do medzirezortného pripomienkového konania, na čo mnohí na Slovensku, ako aj v zahraničí, čakajú. Pán vicepremiér Štefan Holý totiž avizoval revolúciu, ktorá môže byť v rozpore s európskym právom. Navyše, jeho návrhy by zasiahli do kompetencií a fungovania nášho úradu, a preto teraz stagnujeme pri legislatívnej príprave konceptu ÚVO ako národnej autority pre kontrolu eurofondových zákaziek. Opätovne som aj pánovi vicepremiérovi Štefanovi Holému zasielal list, že čakáme, kým nominuje svojho zástupcu pre videokonferenciu, ktorá je venovaná tejto téme, a na ktorej budú aj zástupcovia Európskej komisie," povedal Hlivák.

Predseda úradu pre verejné obstarávanie JUDr. Miroslav Hlivák, PhD., LLM
Neprehliadnite

Miroslav Hlivák: Štátnym nákupom chýba odbornosť. Venovať sa im môže ktokoľvek

Predseda ÚVO pripomenul, že štátne inštitúcie by mali byť povinné otvorene komunikovať o svojej činnosti, zvlášť ak ide o tak kľúčový zákon, podľa ktorého štát nakupuje za verejné peniaze. ,,Pán vicepremiér Štefan Holý má na stole aj náš legislatívny návrh na otvorenú komunikáciu, na základe ktorej štát buduje dôveru občanov. Keby tento návrh zákona prešiel, neboli by sme svedkami takejto situácie, v ktorej netušíme, čo robí štátna inštitúcia, ktorú občania platia preto, aby zastupovala ich záujmy. Obávam sa, že nulová komunikácia a ticho okolo novely zákona o verejnom obstarávaní z dielne vicepremiéra Štefana Holého vyvoláva neistotu v našej spoločnosti, aj u partnerov v zahraničí," uzatvoril Hlivák.