Aktualizované v stredu o 11:15 v celom rozsahu

Jeden z predstaviteľov z policajnej odborovej organizácie FGP Stephane Morisse povedal pre AP, že úrady išli v utorok už skôr do bydliska údajného útočníka, aby ho zatkli, ale 29-ročný podozrivý s väzbami na radikálov nebol doma.

S. Morisse uviedol, že polícia našla v jeho dome výbušné materiály. Ešte spresnil, že po večernej streľbe pri vianočnom trhu vojaci strážiaci toto trhovisko podozrivého postrelili, ale ten ušiel. Francúzska prokuratúra začala vyšetrovať utorkový teroristický útok, ktorý spôsobil uzavretie niekoľkých časti mesta, kde sídli aj Európsky parlament.

Francúzska vláda zvýšila stupeň teroristického ohrozenia a poslala do Štrasburgu ďalšie bezpečnostné sily. V stredu skoro ráno, po útoku na tamojšom svetoznámom vianočnom trhu, to oznámil minister vnútra Christophe Castaner.

Vláda sa teraz rozhodla vyhlásiť stupeň hroziaci teroristický útok, pričom sa zavádzajú posilnené kontroly na hraniciach, uviedol minister vnútra na tlačovom brífingu v Štrasburgu, ktorý je sídlom viacerých európskych inštitúcií vrátane Európskeho parlamentu a nachádza sa v blízkosti nemeckých hraníc.

Kontroly budú takisto posilnené na všetkých vianočných trhoch, ktoré sa konajú po celom Francúzsku, aby sme zabránili napodobňovaniu útokov, dodal.

Minister ďalej oznámil, že miestne úrady v Štrasburgu zakážu demonštrácie, aby sa bezpečnostné sily mohli sústreďovať na pátranie po mužovi podozrivom zo streleckého útoku v blízkosti vianočného trhu, ku ktorému došlo v utorok okolo 20.00.

Všetky školy budú podľa ministra v stredu otvorené, ale rodičia budú môcť nechať svoje deti doma, ak si to budú želať. Informovali o tom tlačové agentúry DPA a AFP.

Podľa dvoch rôznych, anonymných bezpečnostných zdrojov je strelcom údajne 29-ročný Chekatt Chérif zo Štrasburgu. Podľa jeho slov útočník sa dvakrát dostal do konfrontácie s policajtmi, ale ušiel. Prezident Emmanuel Macron vyjadril sústrasť rodinám obetí na Twitteri, po skončení krízového zasadnutia vlády v parížskom sídle ministerstva vnútra.

Vianočné trhy v historickom jadre zostanú prinajmenšom v stredu zatvorené. Oznámil to štrasburský primátor Roland Ries, ktorý súčasne vyhlásil 12. december za deň smútku.

Niekoľko stoviek príslušníkov francúzskych bezpečnostných zložiek bolo v stredu nasadené do pátrania po páchateľovi útoku.

Agentúra DPA spresnila, že medzi obeťami útoku je aj 45-ročný thajský turista, ktorý do Štrasburgu pricestoval s manželkou len v utorok ráno. Uviedla to hovorkyňa thajského ministerstva zahraničných vecí. Jeho manželka útok prežila a je v starostlivosti miestnych úradov.