Pod vianočný stromček možno kúpiť množstvo ,,zelených" darčekov, ktoré sú šetrné k planéte. Za ekologické darčeky možno považovať aj tie z druhej ruky. Pre TASR to povedala hovorkyňa Greenpeace Slovensko Patrícia Brandysová.

,,V súčasnej situácii vieme podporiť napríklad antikvariáty kúpou knihy online, nakúpiť v online secondhandoch, bazároch a podobne. Dať druhý život veciam a zrecyklovať niečo, čo už niekto iný nepotrebuje. Alebo môžeme skúsiť originálne darčeky vyrobiť aj sami. Nič totiž nepoteší viac ako ručne vyrobený darček z lásky," hovorí Brandysová.

Akcia mimovládnej organizácie Greenpeace Slovensko
Neprehliadnite

Greenpeace začal 65-hodinový protest pred Úradom vlády

Mnoho produktov sa v súčasnosti dá zakúpiť ,,bez zbytočných obalov" alebo vo vratných obaloch, pripomína hovorkyňa. Ako príklad uvádza tuhý šampón, mydlo, látkové tampóny na tvár či ekologické potreby do domácnosti, ktoré sa dajú kúpiť v bezobalových obchodoch.

Brandysová poukazuje aj nemateriálne darčeky v podobe zážitkov. ,,Takýmto darčekom môže byť celoročná vstupenka do divadla či kina, lístky na koncert obľúbeného interpreta, zaplatenie jazykového či iného kurzu, wellness pobyt alebo podpora neziskovej organizácie či online predplatné," priblížila.