Väčšina Slovákov bude tráviť tohtoročné Vianoce doma. Ôsmi z desiatich dajú za vianočnú dovolenku okrem darčekov do 400 eur. Polovica uvádza, že minie približne toľko ako vlani, ďalšia štvrtina už plánuje minúť menej. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Home Credit.

JB 21 Frankfurt - Žiak s ochranným rúškom si kontroluje mobil na stanici metra pri jeho ceste do školy vo Frankfurte nad Mohanom 4. decembra 2020. Nemecké spolkové krajiny predĺžili lockdown v krajine, ktorý nateraz platí do konca novembra, do 20. decembra. FOTO TASR/AP

A pupil wearing a face mask checks his mobile at a subway station in Frankfurt, Germany, Friday, Dec. 4, 2020. (AP Photo/Michael Probst)
Neprehliadnite

Na Slovensku začal zákaz vychádzania, má však viacero výnimiek

„Z vyjadrení ľudí vyplýva, že výlučne doma strávi vianočnú dovolenku 55 percent Slovákov. Keď k tomu prirátame tých opýtaných, ktorí budú aj u niekoho zo širšej rodiny alebo priateľov, dostaneme sa až na 83 percent. To znamená, že iba 17 percent Slovákov vyrazí na chalupu alebo do nejakého ubytovacieho zariadenia," priblížil analytik trhu Jaroslav Ondrušek zo spoločnosti Home Credit.

Aj keď bude väčšina ľudí tráviť vianočnú dovolenku doma či u príbuzných, nevyhnú sa výdavkom, ktoré budú potrebovať na jej zabezpečenie. Ide predovšetkým o väčšie množstvo potravín, nápojov, sladkostí, výzdobu a rôzne drobnosti. Prieskum ukázal, že s výdavkami na vianočnú dovolenku okrem nákladov na darčeky sa osem z desiatich Slovákov plánuje zmestiť pod hranicu 400 eur. Nájdu sa však aj 3 percentá takých, ktorí budú potrebovať viac ako 800 eur. V porovnaní s vlaňajškom približne polovica ľudí plánuje minúť asi toľko ako minulý rok. Štvrtina opýtaných ušetrí, pretože ich výdavky na dovolenku počas týchto Vianoc budú nižšie.

Bratislavské letisko
Neprehliadnite

Vo vianočnom a novoročnom období pribúdajú lety z Bratislavy

Šiesti z desiatich si v prípade vianočnej dovolenky vystačia s bežnou mesačnou výplatou alebo siahnu do svojich úspor. Príspevkom od zamestnávateľa si pomôže 14 percent opýtaných. „Ďalších 5 percent ľudí si požičia, či už od rodiny, z banky alebo od nebankovej spoločnosti. No a pribudla tu aj skupina 2 percentá respondentov, ktorí budú hradiť vianočnú dovolenku z peňazí ušetrených z nerealizovanej letnej dovolenky," dodal Ondrušek.