Vianočný príspevok zaviedla ešte prvá vláda Roberta Fica v roku 2006. V priebehu rokov sa systém vyplácania niekoľkokrát menil. Minulý rok bol nastavený tak, aby jeho maximálna výška dosiahla sumu 100 eur. Nárok na plnú výšku mali len penzisti, ktorí poberajú dôchodok menší alebo rovný sume životného minima.

Samotný vianočný príspevok bol v tom prípade 87,26 eura. K tomu sa doplácal aj jednorazový príplatok v sume 12,74 eura, ak výška dôchodku nepresahovala dvojnásobok sumy životného minima. Ak mal dôchodca nárok na plnú výšku vianočného príspevku, logicky spĺňal aj podmienku na jednorazový príspevok. Ostatným sa výška odvíjala od nastaveného vzorca.

Dvojnásobný vianočný príspevok

Strana Smer-SD už minulý rok hovorila o zvýšení vianočného príspevku na dvojnásobok. Pôvodný plán však nerátal s jednorazovým príspevkom, preto mala byť jeho výška zhruba 170 eur. Vláda počkala a v apríli tohto roka nakoniec predložila návrh, ktorý počítal s maximálnou sumou 200 eur, pričom vianočný príspevok bude minimálne 10 eur. Návrh prešiel parlamentom na konci júna.

Na podmienkach nároku sa mení

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa