Zlá kvalita ovzdušia je v utorok na viacerých miestach na Slovensku. Informuje o tom portál ministerstva životného prostredia dnesdycham.sk. V Jelšave a Žarnovici bola podľa Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) v pondelok (23. 11.) vyhlásená smogová situácia.

Zlú kvalitu ovzdušia hlási monitorovacia stanica na webovej stránke v Humennom, na Štefánikovej ulici v Košiciach, Prešove, Krompachoch, Jelšave, Ružomberku, Martine, Trenčíne, Prievidzi. Taktiež aj monitorovacia stanica Zelená v Banskej Bystrici, Nitre, Trnave a na Trnavskom mýte v Bratislave.

V niektorých mestách sú tak vo vzduchu aj malé prachové častice, ktoré na seba viažu vodu, a preto vidieť hustú hmlu, uvádza na sociálnej sieti IEP. Malé častice nedokáže telo človeka pri dýchaní odfiltrovať a preto pľúcnym tkanivom prenikajú ďalej. ,,Dlhodobé vystavenie takémuto znečisteniu potom spôsobuje nielen choroby dýchacej sústavy, ale keďže tieto čiastočky sa dostanú aj do krvi a do celého tela, sú zodpovedné aj za kardiovaskulárne ochorenia," približuje inštitút.

Germany Climate
Neprehliadnite

Akčný plán NAP má zvýšiť pripravenosť Slovenska na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy

Analytici z IEP preto v čase zlej kvality ovzdušia neodporúčajú cvičiť vonku, malým deťom a starým ľuďom ani vychádzať von a vetrať len minimálne.

,,Z dlhodobého hľadiska však najviac pomôže len zlepšenie kvality ovzdušia, preto musí priemysel zavádzať ešte čistejšie technológie a podporiť to musí aj vláda," upozorňuje IEP. Zároveň poukazuje na to, že najväčším zdrojom malých prachových častíc je domáce vykurovanie. Vykurovať by sa malo efektívne a staré kotly by sa mali vymeniť za čistejšie. Rovnako ovzdušiu môže podľa IEP pomôcť aj doprava, ako napríklad presun pešo, na bicykli či MHD.