Viacerí odborníci s odstupom času hodnotia čiastočné otvorenie škôl ako správne a v danej situácii ako jediné možné riešenie. Od 8. marca sú školy prednostne otvorené pre deti zákonných zástupcov, ktorí nemôžu svoju prácu vykonávať dištančne. TASR o tom informoval odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

„Je tu množstvo ľudí, ktorí musia byť fyzicky v práci. Nejde tu len o lekárov a zdravotnícky personál, ale sú tu aj policajti, hasiči, pekári, predavačky, zamestnanci odpadového hospodárstva, vodiči a iní. Aby sme im to mohli umožniť, s odborníkmi sa nám na rokovaní vlády podarilo presadiť toto čiastočné otvorenie škôl, aby sa mohli ich deti prezenčne vzdelávať," uviedol minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Okrem týchto detí sa však v praxi ukázala potreba vyjsť v ústrety aj rôznym individuálnym prípadom.

Na snímke minister školstva, vedy výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) počas tlačovej konferencie na tému Otváranie škôl 3. februára 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Odbery kloktacími testami máme pripravené a odskúšané, uviedol Gröhling

Jednou z hlavných obáv čiastočného otvorenia bolo riziko nákazy novým koronavírusom. Odborníci spolu s ministerstvom školstva už koncom augusta pripravili Covid školský semafor. Ten slúži ako manuál pre školy, čo majú robiť v jednotlivých prípadoch, ak sa na škole objaví podozrenie z nákazy. Zároveň upozorňuje na to, že hlavné slovo v jednotlivých prípadoch má regionálny úrad verejného zdravotníctva, ktorý môže po zvážení zatvoriť konkrétnu triedu alebo v krajnom prípade celú školu. „Otvorenie škôl bolo veľmi dôsledne premyslené a urobené so všetkou vážnosťou. Spolu s kolegami sme umožnili otvorenie len najnutnejšej časti škôl, ktoré sú nevyhnutne dôležité pre rozvoj detí," uviedla hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva SR pre oblasť všeobecného lekárstva pre deti a dorast Elena Prokopová. Ako ďalej tvrdí, zároveň sa nastavili prísne pravidlá a podmienky, aby sa zabezpečilo čo najbezpečnejšie prostredie v školách a eliminovalo sa riziko na čo najmenšiu možnú mieru.

Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling.
Neprehliadnite

Ministerstvo vnútra rozviezlo 270-tisíc respirátorov FFP2 pre školy po celom Slovensku

Rezort školstva tvrdí, že čiastočné otvorenie škôl sa nepodpísalo pod zhoršenie sa epidemiologickej situácie, potvrdzujú to aj údaje z Úradu verejného zdravotníctva SR. Z ich dát totiž vyplýva, že zo všetkých pozitívne testovaných tvorili žiaci základných škôl minulý týždeň menej ako pol percenta. Februárové dáta poukazujú na to, že zo 139-tisíc pozitívne testovaných počas mesiaca bolo 450 detí do desiatich rokov. Z toho bolo približne len 200 žiakov prvého stupňa základných škôl. Rezort školstva poukazuje, že nie je dokázané, že by sa pozitívne nakazené deti infikovali práve v školách.

Ako upozorňuje odborník na tropickú medicínu a infektológiu Vladimír Krčméry, nový koronavírus nie je jediná pandémia, ktorá deti v súčasnosti ohrozuje. „Nemôžeme prehliadať ďalšie štyri epidémie spôsobené obmedzeným chodom škôl. Konkrétne epidémiu depresie, epidémiu závislosti od internetu, epidémiu vedomostnej a sociálnej deprivácie a epidémiu detskej obezity," dodal Krčméry. Zároveň poukázal aj na príklady zo zahraničia, kde väčšina európskych krajín má čiastočne alebo úplne otvorený aspoň prvý stupeň základných škôl.