Viaceré mimoparlamentné strany považujú opatrenia prijaté v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu za chaotické. Privítali by, keby boli systematické, zrejmé a nemali by sa meniť zo dňa na deň.

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) pre TASR uviedlo, že rešpektuje rozhodnutia odborníkov a vyzýva na zodpovedné správanie sa občanov. Plošný zákaz hromadných podujatí však zároveň považuje za neprimeraný a nelogický. Paušálne určenie kvóty 50 účastníkov bez ohľadu na veľkosť priestorov a typ podujatia však považuje za neukončený proces, keďže mu chýba primeranosť a proporčnosť. Núdzový stav považujú kresťanskí demokrati za súbor vážnych ústavných oprávnení štátu obmedzujúcich občana. Každé opatrenie by preto malo byť nevyhnutne logické a jasne odôvodniteľné.

Predseda strany Spolu Juraj Hipš pre TASR uviedol, že ak majú byť občania zodpovední a pokojní, musí zodpovednosť a zrozumiteľnosť vyžarovať aj z najvyšších predstaviteľov štátu. ,,Pokoju by prospela rozvaha, jasný plán a pravidelné oznamovanie chystaných opatrení. Občania nepotrebujú vidieť každý záchvev mysle premiéra, ale jasný a zrozumiteľný plán," komentoval.

ALIBISTA Igor Matovič tvrdí, že deväť dní mlčal, aby otestoval vieru ľudí v neho.
Neprehliadnite

Je to definitívne. Na Slovensku bude od štvrtka platiť núdzový stav

Slovenská národná strana (SNS) tvrdí, že premiér Igor Matovič (OĽANO) zatiaľ prijal také chaotické opatrenia, na základe ktorých môže na vládu SR a jeho osobu zaútočiť emócia davu. Vyzvali vládu SR, aby občanom vrátila to, čo už zobrala a adekvátne a hlavne rýchlo im kompenzovala ich životné štandardy.

,,Vyhlásenie núdzového stavu je legitímnym nástrojom, ktorý umožňuje vláde reagovať na podobne náročnú situáciu, akej v súvislosti s koronavírusom momentálne čelíme," komentovala pre TASR predsedníčka Progresívneho Slovenska Irena Bihariová, pričom doplnila, že vzhľadom na to, že spoločnosť bola doteraz zo strany vlády Igora Matoviča svedkom chaotického a nepredvídateľného zavádzania opatrení, obáva sa, aby neprichádzalo pod rúškom núdzového stavu k ďalším krokom, ktoré budú okrem vírusu likvidovať aj živobytie desaťtisícok ľudí. Zdôraznila, že ľudia potrebujú na svoje ekonomické prežitie jasné a predvídateľné pravidlá, a zároveň prístup k efektívnej a dostupnej finančnej podpore zo strany štátu.

Na snímke predseda vlády Slovenskej republiky Igor Matovič počas brífingu na národnej púti k Sedembolestnej Panne Márii v Šaštíne - Strážach 15. septembra 2020. Situácia spojená s ochorením COVID-19 zasiahla aj tohtoročné oslavy Sedembolestnej Panny Márie. FOTO TASR - Róbert Fritz
Neprehliadnite

Na hromadných podujatiach bude môcť byť najviac 50 ľudí, informuje premiér

Rovnako aj strana Most-Híd mieni, že aktuálne opatrenia vlády sú zmätočné, chaotické a nepremyslené. ,,Vláda ich prijíma v línii pokus - omyl, ale krajina nie je pokusným králikom ani stávkovou kanceláriou. Ak ľudia cítia, že o opatreniach vláda nie je presvedčená a ak sú v rozpore s odporúčaniami odborníkov, strácajú dôveru a istotu. Najväčším problémom ostáva, že sú premiérom ad hoc zmenené," komentovala mimoparlamentná strana s tým, že po prvej vlne nového koronavírusu nezabezpečila vláda muníciu na druhú vlnu pandémie. Dodala, že premiér nemá bojovať s občanmi, ale s pandémiou nového koronavírusu.