Viaceré európske krajiny sa napriek rekordným počtom infikovaných rozhodli zrušiť prísne opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu koronavírusu spôsobujúceho ochorenie covid-19. K rušeniu protiepidemických opatrení dochádza v čase, keď Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) naznačila, že koronavírusový variant omikron, ktorý v súčasnosti spôsobuje väčšinu infekcií, by mohol byť ľahšie zvládnuteľný ako jeho predchodcovia, napísal denník Guardian.

Priebeh ochorenia spôsobeného omikronom totiž podľa WHO nie je v drvivej väčšine prípadov ani zďaleka taký závažný, ako napríklad pri predchádzajúcom variante delta.

Holandsko ruší najprísnejšie opatrenia

Prvým  štátom, ktorý sa rozhodol zrušiť najprísnejšie opatrenia, je Holandsko, ktoré tak urobilo v stredu. Dánsko sa chystá zrušiť úplne všetky opatrenia v priebehu niekoľkých dní a Francúzsko začne viacero obmedzení zmierňovať na budúci týždeň. Podobne otvoriť sa chystá mnoho európskych krajín, ale nie všetky.

Prvou lastovičkou v rušení opatrení sa teda stalo Holandsko, kde sa v stredu otvorili bary, reštaurácie či múzeá aj napriek tomu, že počty nových prípadov nákazy lámu rekordy. „pri plnom vedomí hľadáme hranice možného,“ povedal holandský premiér Mark Rutte.

Dánsko

Ešte radikálnejšie sa k protiepidemickým opatreniam postavila dánska vláda, ktorá sa rozhodla od 1. februára zrušiť všetky obmedzenia, čo však ešte musí schváliť parlament. Pred dvoma týždňami sa v Dánsku otvorili kiná a koncertné sály, ktoré boli celé mesiace zatvorené.

Od februára by sa teda mali otvoriť aj nočné podniky, v reštauráciách sa bude môcť podávať alkohol aj po 22.00 h a v obchodoch bude môcť byť neobmedzený počet zákazníkov. Dáni už nebudú potrebovať ani potvrdenia o očkovaní či respirátory medzimestskej doprave.

Belgicko

Od piatka sa na mierne uvoľnenie protikoronavírusových opatrení chystá aj Belgicko, kde počty nových prípadov infekcie koronavírusom dosahujú rekordné hodnoty. Znovu sa otvoria interiérové športoviská a kolkárne, v pohostinstvách a reštauráciách si hostia po novom budú môcť posedieť až do polnoci.

Francúzsko

Francúzsko, kde je od pondelka pre vstup do reštaurácie či kina potrebné mať potvrdenie o očkovaní, zruší obmedzenia počtu divákov na športových alebo kultúrnych podujatiach. Francúzi zrušia aj povinnosť pracovať z domu či nosiť rúško na ulici.

Švédsko nič neruší

Niektoré európske krajiny však k uvoľneniu protikoronavírusových opatrení zatiaľ nepristupujú. Patrí k nim napríklad Švédsko. Tamojšia ministerka zdravotníctva Lena Hallengrenová v stredu vyhlásila, že súčasné opatrenia zostanú v platnosti ešte dva týždne, čo znamená, že bary a reštaurácie musia aj naďalej zatvárať o 23.00 h.   

Ďalšie dôležité správy

JB 25 Paríž - Žena počas výteru z nosa v rámci testovania na ochorenie COVID-19 na mobilnom testovacom mieste v Paríži 5. januára 2022. Francúzsko hlásilo v utorok rekordných 271.686 nových prípadov nákazy koronavírusom, pričom krajinou sa šíri variant omikron. Skokový nárast v prípadoch zaťažuje personál v nemocniciach a hrozí aj narušenie dopravy, vyučovania na školách a ďalších služieb. Informovala o tom tlačová agentúra AP. Francúzska vláda sa snaží nezavádzať nové lockdowny, ktoré poškodzuj
Neprehliadnite

Na Slovensku Pribudlo 14 252 prípadov nákazy novým koronavírusom a 30 obetí