Európska únia vo štvrtok oznámila, že úplne zaočkovaných je 200 miliónov Európanov - vyše polovica dospelých obyvateľov. EÚ však ešte nedosiahla cieľ 70-percentnej zaočkovanosti, stanovený pre toto leto. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Hovorkyňa Európskej komisie Dana Spinantová novinárom povedala, že na základe najnovších údajov z Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) „je 54,7 percenta dospelých obyvateľov úplne zaočkovaných buď dvoma dávkami alebo jednou dávkou v prípade vakcíny Johnson & Johnson".

irus Outbreak-Nevada-Masks
Neprehliadnite

Variant delta je extrémne nákazlivý, ukazuje štúdia

„V EÚ máme 68,4 percenta dospelých, ktorí už dostali prvú dávku vakcíny," dodala hovorkyňa eurokomisie.

„Teraz patríme k regiónom sveta, ktoré očkujú najviac. Je však dôležité, aby tento vývoj pokračoval vyváženejším spôsobom, lebo potom nebudú vznikať izolované oblasti, kde sa koronavírus môže šíriť a mutovať," upozornila Spinantová.

Očkovanie v EÚ sa začalo pomalšie než v Británii a Spojených štátoch, a to pre nedostatočné dodávky vakcín, čo v prvých mesiacoch tohto roka vyvolávalo ostrú kritiku, pripomína AFP.

Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí).
Neprehliadnite

Remišová: Ak je do niečoho potrebné investovať peniaze, je to očkovacia kampaň

Európska komisia, ktorá koordinovala objednávky vakcín pre 27 členských štátov, čelila mnohým sťažnostiam.

Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová 10. júla oznámila, že EÚ má dostatok dávok na zaočkovanie „najmenej 70 percent dospelého obyvateľstva, čo sa dá dosiahnuť už tento mesiac".

Podľa oficiálnych údajov zhromaždených agentúrou AFP podali ľuďom v Európskej únii niečo vyše 440 miliónov dávok. To je 98,4 dávky na 100 obyvateľov, pričom v USA pripadá na 100 obyvateľov 102,4 dávky.