Riešenie podpory hospodárskych odvetví, podnikania a miestnych spoločenstiev, ďalej podpora zamestnanosti a opätovného začlenenia občanov, ktorí sa vracajú zo Spojeného kráľovstva na trh práce, či zabezpečenie fungovania hraničných, colných, sanitárnych a bezpečnostných kontrol.

Na tieto oblasti by mohlo Slovensko využiť vyše 33 miliónov eur z pobrexitovej adaptačnej rezervy (BAR) od Európskej únie (EÚ). Vyplýva to z materiálu Spôsob implementácie BAR v podmienkach SR, ktorú do medzirezortného pripomienkového konania predložila vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí).

Veronika Remišová
Neprehliadnite

Peniaze do regiónov budú podľa Remišovej smerovať rýchlejšie, zabezpečiť to má schválená novela

BAR bola zriadená pre jednotlivé členské štáty, aby zmiernila negatívne dosahy brexitu na najhoršie postihnuté odvetvia a sektory. Peniaze z tohto nástroja budú členským krajinám vyplatené formou predbežného financovania v rokoch 2021 až 2023 a tiež dodatočnou platbou v roku 2025.

Materiál od Remišovej rezortu určuje Ministerstvo financií (MF) SR za orgán, ktorý bude zodpovedný za implementáciu týchto peňazí. Rezort financií bude môcť vykonávať aj audity.

S cieľom implementácie peňazí z rezervy materiál ukladá povinnosť ministrovi financií zabezpečiť vytvorenie implementačnej štruktúry a predložiť Európskej komisii žiadosť o príspevok z rezervy, v ktorej podrobne uvedie informácie o celkových verejných výdavkoch vzniknutých a vyplatených od 1. júla 2020 do 31. decembra 2023.

Na snímke podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí) prichádza na 14. rokovanie Vlády SR 2. júna 2021 v Bratislave. FOTO TASR – Dano Veselský
Neprehliadnite

Takmer päť miliónov eur bude realokovaných pre najmenej rozvinuté okresy

Rezort investícií v materiáli spresnil, že nariadenie BAR by mohlo vstúpiť do platnosti v októbri tohto roka, pričom prvá zálohová platba by mohla byť členským krajinám vyplatená do konca roka. Celkový rozpočet BAR je päť miliárd eur. Podpora je pritom rozdelená do dvoch častí – zálohová platba v objeme štyroch miliárd eur rozrátaná medzi roky 2021 - 2023 a dodatočná platba v objeme jednej miliardy eur, ktorá bude poskytnutá v roku 2025.

Štúdia z roku 2018 určila región západného Slovenska ako najpostihnutejší región EÚ v sektore elektroniky, ktorý patrí medzi šesť najpostihnutejších sektorov vplyvom brexitu.