Vyše 250 obrancov obliehaných mariupolských oceliarní Azovstal sa vzdalo, uviedli dnes podľa ruskej agentúry TASS prerušení separatisti z medzinárodne neuznávanej takzvanej Doneckej ľudovej republiky. Správa prišla deň po oznámení Kyjeva, že z oceliarní bolo na území pod kontrolou separatistov alebo ruských síl evakuovaných asi 260 ukrajinských vojakov vrátane desiatok ranených.

Ranení budú ošetrení

„Dohromady sa vzdalo 256 ukrajinských bojovníkov. Ranených medzi nimi bolo 51," citovala ruská agentúra dnešné vyhlásenie štábu územnej obrany samozvanej Doneckej ľudovej republiky.

V pondelok večer námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová uviedla, že päť desiatok ranených ukrajinských vojakov zamierilo do mesta Novoazovsk na území ovládané proruskými separatistami, kde budú ošetrení. Ďalších 211 evakuovaných bolo prevezených do Olenivky, ktorá sa podľa stanice CNN nachádza pod kontrolou ruských síl. Maljarová doplnila, že sa chystá výmena zajatcov.

Niektorí stále zostávajú

Niektorí vojaci v areáli oceliarní zrejme ďalej zostávajú. Podľa správ ukrajinských médií z tohto víkendu sa v komplexe pred evakuáciou mohlo nachádzať v katastrofálnych podmienkach asi 600 ranených členov ozbrojených zložiek. Generálny štáb ukrajinskej armády doplnil, že operácia s cieľom zachrániť ukrajinskej obrancu obrancov zablokované vo vnútri závodu pokračuje.

Mariupol je po ruskom obliehaní do značnej miery zničený a podľa ukrajinských úradov počas blokády zomreli desiatky tisíc obyvateľov tohto strategicky dôležitého prístavu na juhovýchode krajiny. Azovstal predstavuje poslednú baštu ukrajinského odporu v Mariupole. Už skôr sa z neho podarilo evakuovať ženy, deti a starších ľudí. Zostávajúci ukrajinskí bojovníci sa nechceli vzdať a volali po zabezpečení evakuácie do miest mimo kontroly Rusov.

Ďalšie dôležité správy

Veliteľ ukrajinského pluku Azov Denys Prokopenko o situácii v komplexe oceliarní Azovstaľ
Neprehliadnite

Plníme rozhodnutie vrchného vojenského velenia, odkázal veliteľ Azova