Na Slovensku existuje viac ako 200-tisíc vozidiel, na ktoré ich majitelia nemajú uzatvorené povinné zmluvné poistenie (PZP). Je to približne šesť percent z ich celkového počtu, upozornila v pondelok Wüstenrot poisťovňa na základe porovnania počtu evidovaných vozidiel a údajov Slovenskej kancelárie poisťovateľov (SKP).

V septembri štát evidoval 3,3 milióna automobilov, no SKP evidovala v tom istom mesiaci len 3,1 milióna poistených vozidiel. ,,Porovnaním týchto dvoch štatistík vychádza, že na Slovensku bolo v septembri 2020 bez povinného zmluvného poistenia približne každé sedemnáste auto," spresnila Jana Podoláková, riaditeľka Úseku vývoja produktov Wüstenrot poisťovne. Podľa Podolákovej však nejde o netradičný úkaz, lebo približné rovnaké percento vozidiel bez PZP sa odhaduje dlhodobo.

kurzarbeit
Neprehliadnite

Vláda upravuje pravidlá kurzarbeitu a pripravuje jeho dlhodobú reformu

Pri nehode, ktorú spôsobí vozidlo bez zákonnej poistky, sa do problematickej situácie dostáva predovšetkým vlastník vozidla bez PZP. Majiteľ poškodeného auta bude odškodnený z poistného garančného fondu SKP. No fond si škodu bude vymáhať od držiteľa nepoisteného vozidla, ktoré škodu spôsobilo.

Povinnosť uzatvoriť PZP má zo zákona každý držiteľ vozidla s evidenčným číslom. Plnenie tejto povinnosti kontroluje príslušný okresný úrad, ktorý môže za jej porušenie uložiť pokutu až do výšky 3 320 eur.