Henry Kaufman patrí k jedným z mála veteránov z Wall Streetu, ktorí sú oprávnení porovnať strach z inflácie v 70. rokoch so súčasným rastom cien. Ani trochu neverí, že Fed pod vedením Jeromeho Powella je americká centrálna banka pripravená na bitku, ktorá ju čaká, napísala agentúra Bloomberg.

Pred desiatkami rokov bol Kaufman, ktorého prezývali Doktor Záhuba uznávaným hlavným ekonómom v spoločnosti Salomon Brothers. Predvídal zničujúcu infláciu, ktorá Spojené štáty zasiahla v sedemdesiatych rokoch, a súhlasil s tým, keď v jeden októbrový víkend vtedajší šéf Fedu Paul Volcker vyhlásil radikálne a neočakávané sprísnenie monetárnej politiky. 

Fed je slabý

Súčasný šéf Fedu Powell však podľa H. Kaufmana nie je Volcker, a to ani zďaleka. 

„Myslím, že táto centrálna banka a jej vedenie nemá energiu konať rozhodne. Bude konať postupne,“ povedal 94-ročný Kaufman v telefonickom rozhovore. „Obrátiť trh a dodať mu neinflačnú náladu, na to ten trh musíte šokovať, a nie po kúskoch zvyšovať úrokové sadzby,“ spresnil.

Powell tento týždeň v Kongrese povedal, že politiku Fedu ešte čaká „dlhá cesta“, kým sa dostane do „normálu“, čím naznačil, že zrazenie inflácie si nevyžaduje agresívnejší prístup.

Šéf Fedu tiež povedal, že plánované zrušenie monetárneho stimulu „by nemalo mať negatívny vplyv na mieru zamestnanosti“, čo je v ostrom protiklade Volckerovým sprísnením monetárnej politiky, ktoré malo za následok prudký rast nezamestnanosti.

Fed musí robiť rozhodné kroky

Skrotenie súčasnej inflácie by si vyžadovalo, aby Fed zašla oveľa ďalej, myslí si Kaufman. Volckerovo rozhodnutie v roku 1979 znížiť peňažnú zásobu až bolestne zdvihlo krátkodobé úrokové sadzby, ale v konečnom dôsledku rozdrvilo infláciu. Ceny, ktoré v marci 1980 rástli o 14,8 percenta ročne, už v júli 1983 rástli iba o 2,5 percenta. Volcker z toho vyšiel ako hrdina.


source: tradingeconomics.com

V súčasnosti inflácia opäť zúri. Z priemeru 1,7 percenta za desaťročie do konca roku 2020 – teda pod dvojpercentným cieľom Fedu – vyletela v decembri na sedem percent, čo je štyridsaťročné maximum.

Ak by dnes Kaufman radil Powellovi, povedal by mu, aby bol „drakonický“, a začal s okamžitým zvýšením krátkodobých úrokových sadzieb o 50 bázických bodov. Zároveň by mal dať jasne najavo, že to je len začiatok.

Centrálna banka by sa mala zároveň písomne zaviazať, že urobí všetko pre to, aby ceny už tak šialene nestúpali.

Dolár
Neprehliadnite

Inflácia začína byť problém, Harker z Fedu nevylučuje viac než tri zvýšenia úrokových sadzieb