Verejný obraz sporov oslabuje dôveru verejnosti vo fungovanie prokuratúry ako celku. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla po pondelkovom pracovnom stretnutí s generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom.

„Prezidentka na pracovné stretnutie pozvala generálneho prokurátora Maroša Žilinku ešte minulý týždeň v súvislosti s viditeľne napätými vzťahmi medzi generálnym a špeciálnym prokurátorom," povedal pre TASR hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Ako ďalej uviedol, prezidentka konštatovala, že za celkový obraz a dôveru v túto inštitúciu zodpovedá primárne hlava generálnej prokuratúry.

Žilinka: Čo je správne, nie je vždy populárne

O prijatí u prezidentky informoval na sociálnej sieti aj generálny prokurátor. „Mali sme veľmi otvorený a veľmi vážny rozhovor," poznamenal Žilinka, pričom zároveň citoval výrok Alberta Einsteina, „čo je správne, nie je vždy populárne. A čo je populárne, nie je vždy správne".

Na snímke špeciálny prokurátor Daniel Lipšic počas tlačovej konferencie na tému: Aktualizované informácie o podanej obžalobe na predstaviteľov zločineckej skupiny známej ako takáčovci na Špecializovanom trestnom súde 12. júla 2021 v Pezinku. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Disciplinárny návrh na Lipšica môže byť podľa Petkovej len vyvrcholením napätia

Generálny prokurátor Žilinka podal 13. augusta návrh na začatie disciplinárneho konania proti špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi.

Ten sa mal disciplinárneho previnenia dopustiť tým, že bez znalosti spisu verejne, špekulatívne a zavádzajúcim spôsobom polemizoval o vznesení obvinenia voči vyšetrovateľom špecializovaného tímu Úradu inšpekčnej služby v právoplatne neskončenej trestnej veci, ktorá nepatrila do pôsobnosti Úradu špeciálnej prokuratúry.

Išlo o vyjadrenie Špeciálnej prokuratúry k postupu Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnptra SR voči Národnej kriminálnej agentúre, od ktorej inšpektori žiadali spisy.

Lipšic sa zastal kolegov

D. Lipšic potom poukázal na to, že vyjadrenia padli v čase, keď boli v médiách opakovane šírené nepravdivé informácie o údajnej „manipulácii" pri vyšetrovaní najzávažnejších káuz, a to aj zo strany verejných funkcionárov.

Považoval za svoju povinnosť zastať sa vyšetrovateľov a prokurátorov vo veciach, ktoré dozoruje Úrad špeciálnej prokuratúry.