16:15 - O tom, ako sa bude postupovať, súd rozhodne až vo štvrtok. 

16:07 - Prokurátor navrhol, aby vo štvrtok, počas výsluchu policajných expertov, bola opäť vylúčená verejnosť. Dôvodom je, že ich výsluch sa bude dotýkať špecializovaných policajných úkonov, a prokurátor sa chce vyhnúť tomu, aby sa policajná taktika a stratégia prezradila.

16:03 - Porada senátu sa skončila. V pojednávacej miestnosti na miestach pre verejnosť už nezostal takmer nikto, zatiaľ je tu výrazne najmenej ľudí.

15:42 - Pojednávanie je na dvadsať minút prerušené. Strany predniesli svoje návrhy, senát sa ide radiť o tom, akým spôsobom bude pristupovať ku komunikácii M. Kočnera v Threeme a ako bude riešiť výsluch svedkov a vykonávanie dôkazov vo štvrtok.

15:33 - Reč sa dostala k Threeme a možnosti pripustiť ju na pojednávaní ako dôkaz. R. Sabová číta námietky Mareka Paru, ktorý sa všemožne snaží zabrániť tomu, aby komunikácia v Threeme bola použitá ako dôkaz.

15:30 - „Osobnosť T. Szabóa je prevažne navonok zameraná so zjavnou excentrickosťou, vďaka čomu sa ľahko dostáva do komplikovaných situácií. Intelektovo je na úrovni priemeru,“ konštatovali znalci. Tvrdia, že vzhľadom na svoju osobnosť sa ľahko nechá zlákať na nejakú vzrušujúcu činnosť, je motivovaný aj peniazmi.

15:22 - Opätovne sa číta posudok T. Szabóa, tento raz v súvislosti s vraždou Petra Molnára. Znalci hovoria, že T. Szabó je schopný rozpoznať nebezpečnosť svojho konania pre spoločnosť a vie rozpoznať svoje konanie.

15:07 - D. Lipšic už po niekoľkýkrát oficiálne zopakoval návrh na to, aby M. Kočnera vyšetrili v nemocnici pre odsúdených. Marek Para, obhajca M. Kočnera, s týmto návrhom nesúhlasí. Sudkyňa zatiaľ stále nerozhodla. Čítať sa ide posudok Tomáša Szabóa.

14:52 - „Práca J. Kuciaka mohla spustiť prejav agresie, ktorá mohla vyústiť do objednávky vraždy,“ uvádzajú znalci. Resocializáciu M. Kočnera považujú za možnú, ale ťažko dosiahnuteľnú.

14:51 - Znalci sa často sťažujú na to, že nemajú dostatok informácií. Kvôli tomu zástupca Kuciakovcov D. Lipšic ešte v decembri navrhol, aby ho vyšetrili v nemocnici pre obvinených a odsúdených.

14:49 - Intelektové schopnosti M. Kočnera nedokázali znalci určiť, keďže s nimi nespolupracoval. Konštatovali však, že netrpí žiadnou poruchou alebo duševnou chorobou, a tak je schopný rozpoznať následky svojho konania. Z pozorovania ho označili za cholerika.

14:46 - Pokračuje sa čítaním posudkov Andrei Heretikovej a Antona Heretika z oblasti psychológie a psychiatrie, ktorí vyšetrovali aj ďalších obžalovaných.

14:39 - Znalecké dokazovanie trvalo len štyri minúty, žiadna zo strán, okrem obhajcu A. Zsuzsovej, nemala žiadne otázky. Zástupca Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica len konštatuje, že znalec podľa neho potvrdzuje v podstatných veciach výpoveď M. Marčeka.

14:35 - Vypovedá aj druhý znalec, Rastislav Rozboril. Š. Neszméryho zaujímajú posmrtné škvrny.

14:30 - Š. Neszméry dočítal znalecký posudok ohľadom nájdeného tela J. Kuciaka. Keďže sa tam objavilo zopár rozporov s výpoveďou M. Marčeka, súd umožní neskôr znalcovi sa s jeho výpoveďou oboznámiť. Obhajoba ďalšie otázky nemá.

14:19 - Peripetie s kladením otázok sa predsedníčka senátu rozhodla vyriešiť rázne. Bude sa čítať ešte jeden znalecký posudok, aby bolo možné k nemu klásť otázky. Čítať ho bude Š. Neszméry.

14:16 - Znalec Ivan Závodný sa pýta na nález tela J. Kuciaka, jeho otázky smerujú k zisteniu, či nemohol byť na mieste činu ešte niekto ďalší, okrem M. Marčeka. M. Marček sa už skôr priznal, že J. Kuciaka a M. Kušnírovú zavraždil.

14:14 - Obhajca A. Zsuzsovej Štefan Neszméry začal výsluch znalca, prokurátor Juraj Novocký však namieta jeho otázky. Už niekoľko minút prebieha slovná prestrelka medzi oboma stranami.

14:04 - O vylúčenie verejnosti z poobedného programu nikto nepožiadal. V pojednávacej miestnosti sa ozýva meluzína, vonku fúka prudký vietor.

13:58 - Verejnosť je opäť prítomná v pojednávacej miestnosti. Znalci v oblasti psychológie a psychiatrie, Andrea Heretiková a Anton Heretik, vypovedali ráno na neverejnej časti pojednávania. Poobede budú vypovedať ďalší súdni lekári.

V ONLINE PRENOSE BUDEME POKRAČOVAŤ, KEĎ SÚD DOČÍTA POSUDOK ALENY ZSUZOVEJ

9:45 – Súd vylúčil verejnosť pri posudzovaní zdravotného stavu A. Zsuzsovej z dôvodu ochrany jej osobných údajov.

9:24 – Senát sa odišiel radiť, aby rozhodol, či z výsluchu znalca vylúči verejnosť. Stále nie je jasné, či médiá môžu pokračovať v online prenose. R. Sabová ho považuje za nezákonný a dotknutým médiám hrozí pokuta a vylúčenie z pojednávania.

9:18 – R. Sabová žiada Štefana Neszméryho, obhajcu Aleny Zsuzsovej, aby vysvetlil, prečo chce vylúčiť verejnosť počas hodnotenia psychického zdravia jeho mandantky. Prokuratúra ani zástupcovia poškodených s tým nesúhlasia.

9:15 – Momentálne nie je celkom jasné, či môžu médiá naďalej prinášať písané online prenosy. Zvukový prenos z pojednávania je zakázaný, sudkyňa zakázala nakrúcať v priestoroch súdu aj počas prestávok.

9:13 – Sudkyňa nechala pred seba predstúpiť zástupcu redakcie Plus 1 deň. Dala mu možnosť, aby sa vyjadril k jej výhradám, ten sa ospravedlnil za slová, ktoré sa jej mohli dotknúť.

9:10 – Predsedníčka senátu Ružena Sabová kritizuje niektorých novinárov za onlinové prenosy minúta po minúte. Ako príklad uviedla online z dielne redakcie Plus jeden deň. Podľa nej bol nedôstojný.

8:57 – V pojednávacej miestnosti nie sú pripravené predlžovačky pre verejnosť. Medzi novinármi sa začína špekulovať, že súd pri výsluchu znalcov v oblasti psychiatrie a psychológie naozaj vylúči verejnosť.

Najdôležitejšie udalosti z doterajšieho priebehu pojednávania

  • Peter Tóth aj ďalší členovia sledovacieho komanda porozprávali o sledovaní novinárov
  • Tóth tiež opísal, ako mal u sudcu Ústavného súdu M. Mamojku vybavovať prepustenie Kočnera z väzby
  • Z. Andruskó potvrdil, že podľa jeho informácií mal byť objednávateľom vrážd Marian Kočner.
  • Jeden z obžalovaných, Miroslav Marček, sa pred súdom priznal ku všetkým skutkom.
  • M. Marček podrobne opísal, ako zavraždil J. Kuciaka, M. Kušnírovú aj podnikateľa Petra Molnára.
  • Rodičia Jána Kuciaka a mama Martiny Kušnírovej žiadajú od poškodených náhradu nemajetkovej ujmy vo výške milión eur.
  • Vypovedal Norbert Bödör, ktorý podržal M. Kočnera. Odmietol, že by zneužíval svoje kontakty na polícii, akúkoľvek spojitosť M. Kočnera s vraždou odmietol.
  • Šéf Penty Jaroslav Haščák vyhlásil, že správa o odje*aní čuráka, ktorú dostal od M. Kočnera, sa netýkala J. Kuciaka. Potvrdil, že M. Kočner mal na novinárov, ktorí o ňom písali, ťažké srdce.

Predchádzajúce online prenosy