Pre väčšinu populácie je podľa politológa Jozefa Lenča koaličná zmluva iba nepodstatným dokumentom „Skôr ich zaujíma schopnosť vlády fungovať, plniť svoj program a riešiť aktuálne výzvy,“ vyjadril sa pre denník Pravda. Reagoval tak na aktuálnu vládnu krízu, ktorej riešenie sa koalícia pokúsi nájsť počas rokovania v sobotu dopoludnia.

Využívajú lož ako pracovnú metódu

Lenč sa tiež pre Pravdu vyjadril, že každá z politických strán hľadá argumenty na odstránenie potenciálnych škôd, ktoré im pád vlády môže priniesť.

„To, že hľadajú vinu na tom druhom, je prirodzené a ľudské, veď predsa aj politické strany tvoria ľudia. Politické strany často kopírujú štýl, ktorý reprezentujú ich lídri. Ak sa niektorá zo strán uchyľuje k opakovaniu lží a šíreniu poloprávd, je to obraz toho, akým spôsobom pristupuje k politike aj ich líder,“ myslí si politológ.

Na otázku redaktora, čo budú ľudia považovať za dôvod rozpadu koalície, odpovedal, že záver si každý ustáli podľa seba. Zároveň však podľa neho vznikne aj všeobecný naratív o konci tejto vlády.

„Verziu, ktorá sa vo všeobecnosti bude interpretovať, či už mediálne, alebo ako politický mýtus, si ľudia budú dlho pamätať. Keďže vo voľbách na Slovensku opakovane vyhrávajú politici, ktorí využívajú lož ako pracovnú metódu, očakávam, že si verejnosť bude pamätať skôr príbeh Igora Matoviča než realitu,“ uzavrel.

Sulík kontra Matovič

Minister hospodárstva Richard Sulík sa v pondelok na margo koaličnej krízy vyjadril, že ju nepovažuje za osobný spor. „Ak by išlo o osobný spor, tak z vlády odídem už vtedy, keď ma Igor Matovič nazval idiotom,“ uviedol v stanovisku.

Priebeh aktuálnej situácie okomentoval aj Igor Matovič, ktorého šéf liberálov považuje za najväčší problém koalície. Minister financií v ten istý deň vyhlásil, že SaS podľa neho „povalí 1. septembra už tretiu protikorupčnú vládu“.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke zľava líder hnutia OĽaNO Igor Matovič, predseda strany SaS Richard Sulík a podpredsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová  hovoria s novinármi po rokovaní s koaličnými partnermi 13. marca 2020 v Bratislave. Strany a hnutia OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí sa už dohodli na zostavení novej vlády. Novinárom to potvrdil líder OĽaNO Igor Matovič, ktorý je poverený zostavením vlády. Rezort financií pripadne hnutiu OĽaNO. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

Návrh riešiť vládnu krízu odchodom Matoviča aj Sulíka nepadol, uviedol Gröhling