Verejné budovy s výnimkou nemocníc a sociálnych zariadení budú pre energetické úspory vykurované v Nemecku najviac na 19 stupňov Celzia. Vo zverejnenom rozhovore denníka Süddeutsche Zeitung to povedal minister hospodárstva a ochrany klímy Robert Habeck. V dôsledku rastúcich neistôt v súvislosti s dodávkami ruského plynu Nemecko hľadá nových dodávateľov, aby prekonalo nadchádzajúcu zimu.

Podobné opatrenie chystá aj české ministerstvo priemyslu a obchodu, ktoré v prípade nedostatku paliva v teplárňach navrhuje vykurovať iba na 18 stupňov.

Nové opatrenia budú súčasťou zákona 

„Verejné budovy, samozrejme s výnimkou nemocníc a sociálnych zariadení, budú vykurované iba na 19 stupňov," povedal Habeck. Uviedol, že príslušné nariadenia budú súčasťou zákona o energetickej bezpečnosti.

Podľa Habecka sa počíta aj s tým, že pamiatky a významné budovy v noci nebudú osvietené. Sám už skôr nechal vypnúť osvetlenie svojho ministerstva, kde sa kvôli úsporám počas leta menej púšťa klimatizácia.

Habeck vyzýva, aby Nemci začali šetriť

Habeck sa teraz chce dohodnúť s ministerstvom práce a sociálnymi partnermi na tom, ako šetriť na pracoviskách. Habeck je v Nemecku hlavnou tvárou šetrenia energiou, ku ktorému opakovane vyzýva. Verejnosti okrem iného odporučil, aby sa rovnako ako on sprchovala čo najrýchlejšie. Popri krátkej sprche odporúča používať úsporné sprchové hlavice a na vodných batériách perlátory.

Šéf nemeckého sieťového regulátora Klaus Müller v rozhovore s nedeľníkom Welt am Sonntag povedal, že ľudia v Nemecku budú musieť pre klesajúce dodávky ruského plynu znížiť spotrebu energie najmenej o 20 percent, aby krajina zabránila tomu, že bude mať v decembri nedostatok plynu. V utorok Müller vo verejnoprávnej televízii ZDF povedal, že kolektívne šetrenie v celej Európe by mohlo pomôcť stabilizovať vysoké ceny plynu.

Pre problémy s dodávkami plynu v Nemecku od júna platí stav núdze, čo je druhý varovný stupeň. Priame dopady a obmedzenia na domácnosti nové opatrenie zatiaľ nemá. Podľa sieťového regulátora je situácia síce napätá, ale zásobovanie Nemecka plynom je naďalej stabilné.

Česko sa chystá „raziť" podobné pravidlá

České ministerstvo priemyslu a obchodu v navrhovanej vyhláške predpokladá, že v centrálne vykurovaných obývacích izbách, v kuchyniach či detských izbách a kanceláriách by sa mala teplota znížiť na 18 stupňov, ak bude nedostatok paliva v teplárňach. V školských učebniach či kúpeľniach by sa potom vykurovalo na 19 stupňov.

V nemocničných izbách má v prípade núdze teplota klesnúť z 22 na 20 stupňov, v ambulanciách z 24 na 20 stupňov Celzia. V čakárňach má byť 18 stupňov, na operačných sálach 20 namiesto súčasných 25 stupňov. V hotelových izbách návrh počíta so znížením vykurovania o dva stupne na 18 stupňov Celzia, rovnako aj na internátoch a ubytovniach.

Ďalšie dôležité správy

PK 25 Berlín - Na snímke nemecký minister hospodárstva a ochrany klímy Robert Habeck počas tlačovej konferencie na záver stretnutia ministrov klímy, energetiky a životného prostredia krajín G7 v Berlíne v piatok 27. mája 2022. FOTO TASR/AP

German Economy and Climate Minister Robert Habeck speaks during the closing press conference of the meeting of the G7 Ministers for Climate, Energy and Environment in Berlin, Germany, Monday, May. 27, 2022. (Bernd von Jutrczenka/dpa via AP)
Neprehliadnite

Nemecko varuje pred kolapsom na energetických trhoch