Do ulíc amerických miest vychádzajú tisíce demonštrantov, potratové kliniky vo svetle nových zákazov rušia naplánované termíny, tehotné ženy rýchlo hľadajú alternatívnu starostlivosť a na súdoch sa začína nové kolo sporov.

To všetko prináša víkend v Spojených štátoch, kde najvyšší súd v piatok svojím rozhodnutím zrušil ústavné právo na potraty a umožnil jednotlivým štátom procedúry zakazovať.

Manifestácie sa nezaobišli bez výtržností ľudí z oboch strán kontroverzné otázky, v Arizone už v noci na sobotu polícia rozháňala dav pri štátnom kapitole slzným plynom.

Otázka legalizácie bola rozhodnutá zle

Naprieč USA sa tak prakticky bezprostredne po publikácii verdiktu začali ukazovať ďalekosiahle dôsledky dramatickej intervencie najvyššieho súdu, ktorá podľa kritikov ohrozuje aj ďalšie práva Američanov vybojované na súdnom poli v posledných dekádach.

Konzervatívna väčšina súdneho senátu zistila, že otázka legalizácie potratov bola v roku 1973 rozhodnutá zle a že americká ústava právo na ukončenie tehotenstva negarantuje. Išlo o veľmi vzácny moment, keď najvyššia súdna inštancia v USA zrušením precedensu práva občanov obmedzila, nie rozšírila.

Štáty ho môžu ľubovoľne regulovať

V dôsledku verdiktu môžu americkí zákonodarcovia prístup k potratom ľubovoľne regulovať. Niekoľko štátov kontrolovaných Republikánskou stranou interrupcie ihneď zakázalo a očakáva sa, počet štátov zakazujúcich či obmedzujúcich možnosť žien ukončiť tehotenstvo čoskoro presiahne 20.

Ak v týchto štátoch ešte fungovali kliniky poskytujúce súvisiacu starostlivosť, potom sa to rýchlo mení. Denník The New York Times (NYT) opisuje prípad kliniky Women's Health Center of West Virginia v meste Charleston, ktorá hneď v piatok zrušila všetky dohodnuté termíny. Dôvodom údajne bola obava, že v Západnej Virgínii po zásahu najvyššieho súdu znovu platí norma z predminulého storočia, ktorá vykonávanie potratov stavala mimo zákona.

"Keď som išla spať, mala som svoj termín a všetko bolo dohodnuté, a dnes (v piatok) je to ako pred rokom 1973," povedala 21-ročná žena, ktorá si v danej klinike vo štvrtok dohodla schôdzku na júl.

Dopyt po potratových tabletkách vzrástol

Ženy, ktoré chcú ukončiť tehotenstvo, ale žijú v štátoch, kde teraz možnosť navštíviť potratovú kliniku miznú, teraz rýchlo vyhľadávajú starostlivosť v iných štátoch alebo sa obzerá po iných možnostiach, píše NYT. Upozorňuje pri tom na nárast dopytu po tabletkách vyvolávajúcich potraty.

Nezisková organizácia Just the Pill, ktorá túto starostlivosť v niekoľkých štátoch sprostredkováva, uviedla, že v prvých hodinách po rozhodnutí najvyššieho súdu dostala asi štyrikrát toľko žiadostí o schôdzky ako bežne dostáva za jeden deň.

Protesty proti zmene

Pred budovou najvyššieho súdu vo Washingtone aj v sobotu pokračovali protesty proti zmene ústavného poriadku, ktorý platil takmer 50 rokov a ktorý podľa prieskumov podporovala väčšina Američanov. Podľa agentúry AFP za mimoriadnych bezpečnostných opatrení demonštrovali tisíce ľudí.

„Žiadna žena by nemala byť nútená stať sa matkou,“ povedala istá 19-ročná účastníčka protestu. Polícia chrániaca washingtonský Kapitol uviedla, že zatkla dvoch ľudí, zrejme za vyliatie červenej farby na schody najvyššieho súdu, píše NYT.

Potýčky a konfrontácie

V rôznych kútoch USA priniesli piatkové a sobotné manifestácie potýčky či iné konfrontácie medzi odporcami a zástancami práva na potrat, násilie zo strany polície aj rôzne incidenty u štátnych parlamentov alebo zariadení určených pre tehotné ženy. Niekto v sobotu rozbil sedem okien na sídle zákonodarného zboru vo Vermonte a na prednej strane budovy zanechal nápis "ak nie sú v bezpečí potraty, potom ani vy".

V Longmonte v štáte Colorado v sobotu ráno horelo v kresťanskom stredisku pre tehotné ženy, čo úrady podľa televízie NBC News vyšetrujú ako podpaľačský útok.

Slzný plyn vo Phoenixe

Asi najdramatickejšie dianie zažilo sídlo arizonského parlamentu vo Phoenixe, kde polícia v piatok večer použila slzný plyn. Na mieste sa zhromaždili tisíce ľudí nespokojných s verdiktom najvyššieho súdu, zatiaľ čo vo vnútri boli zákonodarcovia, ktorým končila tohtoročná schôdza.

Podľa agentúry AP drvivá väčšina ľudí demonštrovala pokojne a polícia nikoho nezatkla. Video natočené zvnútra kapitolu však ukazuje, že niektorí účastníci protestu búchali na sklenené dvere a okná budovy. Polícia po použití slzného plynu hovorila o „anarchických a kriminálnych činoch“, protestujúci zase o násilnej a prehnanej reakcii, ktorá prišla bez varovania, píše AP.

Časť verejnosti verdikt víta

Časť americkej verejnosti piatkový verdikt víta, pričom zdôrazňuje práva „nenarodených detí“, ako ľudia z takzvaného hnutia pre život hovoria o embryách a plodoch.

„To, čo zástancovia názoru 'moje telo, moja voľba' nechápu, je, že potratené bábätko žiadnu voľbu nemalo,“ povedal agentúre Reuters istý muž pri zhromaždení pri budove najvyššieho súdu USA.

Rad médií potom v sobotu zaujal výrok republikánskej kongresmanky Mary Millerovej, ktorá pri mítingu po boku exprezidenta USA Donalda Trumpa označila zrušenie práva na potrat za „historické víťazstvo bieleho života“.

Súdne spory

Súdne spory okolo regulácie interrupcií však piatkové rozhodnutie neukončilo. Už o deň neskôr spoločnosť Planned Parenthood, ktorá vykonáva potraty v rôznych štátoch, podala žalobu s cieľom zablokovať zákaz procedúr zavedený v štáte Utah.

Sťažnosť tvrdí, že opatrenie, ktoré nadobudlo účinnosť so zrušením precedensu z roku 1973, porušuje viac bodov štátnej ústavy, informuje NYT.

Ďalšie dôležité správy

amazon
Neprehliadnite

Amazon preplatí americkým zamestnankyniam cestovné náklady na potrat