Viacero zdravotníckych expertov spochybnilo tvrdenia venezuelského prezidenta Nicolása Madura o „zázračnom" lieku, ktorý podľa neho dokáže úplne vyliečiť ochorenie Covid-19. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters a americká spravodajská televízia CNN. Maduro v nedeľu vo venezuelskej štátnej televízii informoval o perorálnom roztoku Carvativir, ktorý podľa neho bez vedľajších účinkov „stopercentne neutralizuje (ochorenie) Covid-19".

Hugo Chavez
Neprehliadnite

Neuveriteľný príbeh: Štát s najväčšími zásobami ropy na svete už čoskoro nevyťaží ani kvapku

Podľa Madura bolo nové liečivo podrobené „deväťmesačnému obdobiu výskumov, pokusov a klinických skúšok". Dodal, že kvapky dokážu vyliečiť aj pacientov s ťažkým covidom. „Desať kvapiek pod jazyk, každé štyri hodiny, a nastane zázrak," tvrdil Maduro. Zároveň dodal, že tamojšie zdravotné úrady lieku udelili povolenie na hromadnú výrobu, s ktorou chce krajina podľa prezidentových slov začať ešte tento týždeň, píše CNN.

Lekári však zdôrazňujú, že Madurove tvrdenia nie sú vedecky potvrdené, približuje Reuters. Agentúra zároveň upozorňuje, že Maduro neposkytol nijaké informácie o zložení kvapiek ani dokumenty z vedeckého výskumu. Venezuela od začiatku pandémie koronavírusu podľa oficiálnych údajov zaznamenala zhruba 123-tisíc prípadov nákazy a viac ako 1 140 úmrtí. Opozícia a niektorí zdravotníci sa však obávajú, že skutočný počet infikovaných aj obetí je v skutočnosti vyšší, približuje Reuters. Tamojšia vláda zatiaľ nakúpila desať miliónov dávok ruskej vakcíny Sputnik V, ktoré by do krajiny mali doraziť v apríli.