V súvislosti s vyšetrovaním korupcie vo venezuelskej štátnej ropnej firme PDVSA v pondelok rezignoval minister ropného priemyslu Tareck El Aissami. Informovala o tom agentúra Reuters. Polícia zadržala aj niekoľko sudcov, vysoko postavených manažérov či politikov z vládnych strán. Protikorupčné vyšetrovanie predstaviteľov režimu prezidenta Nicolása Madura je vo Venezuele pomerne vzácne.

„Vzhľadom na protikorupčné vyšetrovanie som sa rozhodol podať demisiu," uviedol vo vyhlásení Tareck El Aissami, ktorého podľa dostupných informácií polícia nezadržala.

Polícia zadržala najmenej šesť ľudí. Medzi nimi sú aj dvaja manažéri spojení s PDVSA. Ide o bývalého viceprezidenta pre predaj a marketing Antonia Péreza a šéfa jednej z dcérskych spoločností Samuela Testamarcka. Podľa oficiálnej stanice VTV polícia zatkla aj jedného starostu, dvoch sudcov a šéfa štátneho úradu pre kontrolu kryptomien Joselita Ramíreza.

Polícia o prípade nezverejnila žiadne podrobnosti. Podľa agentúry Reuters sa však okrem iného týka aj predaja venezuelskej ropy do zahraničia, za ktorý ale PDVSA nedostala zaplatené.

Korupcia vo Venezuele už bujnie dlhšiu dobu, vyšetrovanie predstaviteľov vládnej moci z úplatkárstva je však veľmi vzácne, čo vadí miestnemu obyvateľstvu, píše agentúra AP.

Ďalšie dôležité správy

PK 39 Cúcuta - Na snímke Venezuelčania čakajú na príchod kolumbijského prezidenta Gustava Petra na moste Simóna Bolívara počas slávnostného znovuotvrorenia mosta nákladnej doprave medzi kolumbískym mestom Cúcuta a venezuelským San Antonio del Táchira 26. septembra 2022. Venezuela a Kolumbia v pondelok opätovne otvorili svoje spoločné pozemné hranice. Stalo sa tak po nedávnom obnovení diplomatických vzťahov. FOTO TASR/AP

Venezuelans wait for Colombia's President Gustavo Petro on the Simon Boliva
Neprehliadnite

Venezuelčanov opäť drví inflácia, mnohí nemajú ani na jedlo