Veľvyslanci členských štátov pri Európskej únii (COREPER) odložili prípravné rozhovory zamerané na prvé stretnutie Rady EÚ-USA pre obchod a technológiu (TTC), ktorá má zasadnúť 29. septembra v Pittsburghu. Stalo sa tak na protest proti dohode Washingtonu o dodávke ponoriek s Austráliou na úkor Francúzska, uviedla v utorok tlačová agentúra Reuters.

Spresnila, že zmeny v stredajšom programe rokovaní veľvyslancov jej potvrdili najmenej dvaja európski diplomati. Pôvodný plán rokovaní pripravený slovinským predsedníctvom v Rade EÚ obsahoval debaty o TTC, podľa nemenovaných diplomatov k zmene došlo po žiadosti zo strany Európskej komisie (EK). Ustanovujúca schôdza Rady EÚ-USA, ktorá je jedným z výsledkov summitu EÚ a USA z júna tohto roka, sa má konať na budúci týždeň v Pittsburghu v americkom štáte Pensylvánia.

WA 25 Pearl Harbor - Jadrová ponorka SSN 776 sa vracia spät na základňu v Pearl Harbore 13. septembra 2021. Francúzsko kritizuje prekvapivé rozhodnutie Austrálie, ktorá zrušila
Neprehliadnite

Francúzsko kritizuje USA a Austráliu za zrušenie kontraktu na ponorky, odvolalo veľvyslancov

Avšak podľa týždenníka Politico Európska komisia v súvislosti s kontraktom na ponorky, ktorý sklamal nielen Francúzsko, ale ohrozil aj záujmy EÚ, zvažuje, či nemá odložiť zasadnutie TTC. Význam Rady EÚ-USA pre obchod a technológiu pritom nikto nespochybňuje, lebo tento formát má schváliť spoločné transatlantické normy pre polovodiče či umelú inteligenciu, od čoho závisí technologický rozvoj.

Rozhodnutie Austrálie zrušiť kontrakt s Francúzskom na dodávku 12 dieselových ponoriek a v rámci dohody s USA a Spojeným kráľovstvom, známej ako AUKUS, uprednostniť americké ponorky na jadrový pohon vyvolalo v Paríži pobúrenie. Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová v rozhovore pre stanicu CNN uviedla, že zaobchádzanie, ktorému bolo Francúzsko v tomto prípade vystavené, je „neprijateľné".

„S jedným z našich členských štátov sa zaobchádza spôsobom, ktorý je neprijateľný, a preto chceme vedieť, čo sa stalo a prečo," uviedla von der Leyenová a spresnila, že EÚ sa k "normálnym vzťahom" s Washingtonom nevráti, kým USA neodpovedia na niektoré otvorené otázky. Šéfka eurokomisie priznala, že v Európe cítiť sklamanie z toho, ako sa táto záležitosť riešila. „Priatelia a spojenci a partneri spolu hovoria... najmä o otázkach spoločného záujmu. Toto sa očividne nestalo," uviedla kriticky na adresu Spojených štátov.