Maďarskí zákonodarcovia „zákon o povinnom odpočinku v nedeľu” schválili ešte v decembri 2014, no začiatok platnosti posunuli o tri mesiace. Zákon s istými výnimkami zakazuje zamestnávať ľudí v obchodnom sektore v nedeľu. Podobné obmedzenia už dávno platia v Rakúsku, Nemecku či Belgicku.

Zákaz sa netýka predajní s výhradne pekárenským a mliekarenským sortimentom, novinových stánkov a kvetinárstiev, pre ktoré sú stanovené presné otváracie hodiny. Výnimku majú aj lekárne a obchody na čerpacích staniciach, železničných staniciach či letiskách.

Otvorené môžu ostať aj malé rodinné obchody s rozlohou do 200 metrov štvorcových, v ktorých minimálne pätinový podiel patrí rodinným vlastníkom.

Centrá otvoria iba niektoré prevádzky

Napriek zákazu budú otvorené všetky nákupné centrá s kinom. Informovalo o tom Združenie maďarských nákupných centier. Centrá sprístupnia okrem kín aj reštaurácie, kaviarne a obchody, ktoré spĺňajú kritériá výnimiek zo zákazu nedeľného predaja. Vyhnú sa tak porušeniu zákona.

V Budapešti funguje celkovo 22 nákupných centier, z ktorých v ôsmich nie je kino. Štyri z týchto centier otvoria aj v nedeľu. To isté zamýšľa aj šesť z ôsmich centier bez kina mimo Budapešti, ktorých je celkovo 28.

Združenie očákava v sobotu v obchodných centrách kvôli zákazu davy ľudí. Priznalo, že obchodníci uvažujú o predĺžení otváracích hodín vo štvrtok, piatok a sobotu. V praxi by to vyzeralo tak, že centrá v Budapešti by sa zatvorili o hodinu neskôr - o desiatej hodine večer a na ostatných miestach o deviatej hodine večer.

Zákon sa nepáči ani odborom

Zákon kritizujú najmä nadnárodné obchodné reťazce, podľa ktorých ohrozuje trhovú súťaž. Uvítali ho naopak domáce siete CBA, Coop a Real, ktorých sa obmedzenia prakticky nedotknú, pretože väčšina ich predajní je v nedeľu tradične zatvorená.

Odborárom sa nepáči, že zákon ukráti zamestnancov v obchode o možnosť privyrobiť si na nedeľných príplatkoch. Kritici varujú, že zákon vyústi v obchodnom sektore do straty 15- až 20-tisíc pracovných miest.

Hypermarkety v Maďarsku dosahujú v nedeľu v priemere 14,5 percenta svojich týždenných tržieb. U francúzskeho predajcu športových potrieb Decathlon a v nábytkárskych obchodoch Ikea je to až pätina tržieb.

Zväz podnikateľov a zamestnávateľov v Maďarsku pripravuje proti zákonu referendum. Podmienkou na jeho vyhlásenie je zozbierať 200-tisíc podpisov, ktoré zväz plánuje začať zbierať na jar.

Reťazcom sa blýska na ťažké časy

Situácia v Maďarsku nie je pre obchodné reťazce v súčasnosti priaznivá. Spoločnosti podliehajú špeciálnemu daňovému a odvodovému zaťaženiu, čelia prudkému nárastu nákladov na kontrolu potravín a zákonu, podľa ktorého musia reťazce ukončiť činnosť v prípade, ak vykážu dva roky po sebe stratu.

Maloobchodný reťazec Spar prerieďuje svoju sieť obchodov a plánuje investovať do franšízovej siete a prevádzok na čerpacích staniciach. Britské Tesco v rámci úsporných opatrení zatvára v Maďarsku 13 stratových obchodov.