Pri objavení Sars-Cov-2 vedci zistili, že genetická informácia nového koronavírusu obsahuje 29 903 nukleových báz. V reťazci genetického kódu vírusu sa ako pri iných vírusoch neustále striedajú štyri bázy: adenín, guanín, cytozín a uracil.

Začiatkom minulého roka sa udiala veľká zmena na pozícii 23 403 pôvodného vírusu, ktorý bol objavený vo Wuchane. Pri jednej z jeho replikácii nastala chyba a miesto adenínu sa na uvedenú pozíciu dostal guanín. Vírus okamžite získal novú výhodu.

Zámena genetickej informácie spôsobila zmenu na povrchovom proteíne vírusu, ktorým sa viaže na ľudské bunky. Sars-Cov-2 sa stal infekčnejším a začal sa po svete šíriť až 8-násobne rýchlejšie. Svet sa nestihol čudovať, ako rýchlo sa z lokálnej epidémie stala pandémia.

Passenger wearing a face mask arrives at the Heathrow
Neprehliadnite

Británia hľadá pacienta X. Nová štúdia potvrdila, že brazílsky variant obchádza imunitu

D614G

Zmenou jediného písmenka v genetickom kóde vírusu vznikla mutácia s názovom D614G. Už v marci sa objavila v 60 percentách vzoriek vírusu a do júna úplne nahradila pôvodný variant vírusu z Wuchanu.

Typickou charakteristikou vírusu s mutáciou D614G je strata čuchu. To je dôvod, prečo sa absencia čuchu začala objavovať až neskôr a nepatrila tak medzi prvotné príznaky choroby.

Mutácia D614G vytvorila novú líniu v rodovom strome Sars-Cov-2, ktorá časom vytlačila všetky ostatné.

Tyrolian Regions Quarantined, Travel Restricted
Neprehliadnite

Nebezpečný juhoafrický variant nového koronavírusu je Slovensku bližšie, ako by sa mohlo zdať

Mutácie prichádzajú

Zo 110 miliónov infekcií koronavírusu po celom dokázali vedci sekvenovať alebo zostaviť presný genóm u 675-tísíc vírusov Sars-Cov-2. Genómy jednotlivých vzoriek vírusu sa zapisujú do svetovej databázy GISAID. Zhruba polovicu z nich dodalo Spojené kráľovstvo.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa