Automobilka Ford Motor v stredu oznámila, že jej predaj na domácom trhu v USA v roku 2021 klesol o 6,8 percenta.

Prispeli k tomu problémy v dodávateľskom reťazci, najmä globálny nedostatok čipov, ktorý brzdil výrobu.

Akcie Fordu vystrelili

Napriek tomu, akcie americkej automobilky Ford v minulom roku posilnili o zhruba 140 percent.

Prekonali tak tempo rastu akcií výrobcu elektromobilov Tesla, svojho väčšieho rivala General Motors a celého radu start-upov vyrábajúcich elektrické vozidlá a dosiahli najlepší výkon medzi akciami automobiliek v roku 2021.

Vývoj akcií Fordu za minulý rok
Zdroj: tradingview.com
Vývoj akcií Fordu za minulý rok

 Investori pozitívne zareagovali na nové smerovanie Fordu po tom, ako sa vedenia vo firme v októbri 2020 ujal veterán automobilového priemyslu Jim Farley. Nový šéf odštartoval reštrukturalizačný plán Ford+, v rámci ktorého automobilka presúva viac zdrojov do výroby elektrických vozidiel.

Ford
Neprehliadnite

Ford ohlásil strategickú spoluprácu s výrobcom čipov GlobalFoundries

Na treťom mieste

Ford predal v minulom roku v USA 1 905 955 vozidiel, zatiaľ čo rok predtým to bolo 2 044 744 áut.

Obsadil tak tretiu priečku v rebríčku predaja, za novým lídrom na americkom trhu - japonskou automobilkou Toyota Motor a domácim konkurentom General Motors .

Celkový predaj tzv. ľahkých vozidiel v USA za rok 2021 bol podľa spoločnosti Wards Intelligence tesne pod hranicou 15 miliónov kusov, čo je menej ako priemer 17,3 milióna áut v rokoch 2015 až 2019.

Ambiciózne plány

Ford v minulom roku predal na domácom trhu 27 140 kusov elektrického crossoveru Mustang Mach-E. Spoločnosť plánuje do roku 2023 zvýšiť ročnú produkciu tohto modelu na vyše 200-tisíc kusov, aby uspokojila dopyt, ktorý prekonal očakávania.

Automobilka Ford sa v súčasnosti sústreďuje na stratégiu výroby elektrických vozidiel  a v utorok (4. 1.) oznámila, že takmer zdvojnásobí ročnú výrobnú kapacitu svojho elektrického picku-pu F-150 Lightning na 150-tisíc kusov.

EV
Neprehliadnite

Volkswagen chce rozbiť trh s elektromobilmi. Popri Muskovi, to však môže byť len búrka v pohári