„Slovensko je v produkcii vajec naďalej sebestačné, sebestačnosť je na úrovni 105 percent, teda ročne vyprodukujeme o 5 percent vajec viac, ako dokážu naši spotrebitelia spotrebovať,“ priblížil.

Upozornil zároveň, že podľa prieskumu trhu uskutočneného v decembri 2017 bolo na pultoch obchodných reťazcov 66 percent slovenských vajec. „Ostatné pochádzali zo zahraničia. Aj v súčasnej dobe sa na pultoch reťazcov nachádza veľa vajec, ktoré nie sú slovenské, aj keď obal je slovenský,“ poznamenal.

Podľa D. Molnára je potrebné pripomenúť, že mnohé vajcia sú zabalené v slovenských baliarňach, ale na vajciach môže byť pečiatka, kde nie sú písmená SK. Znamená to, že tieto vajcia nepochádzajú zo Slovenska.

„Je rozdiel medzi baliarňou vajec a výrobcom vajec,“ zdôraznil. „Na jednej strane sú výrobcovia vajec, ktorí majú svoje baliarne, ale na druhej strane sú tu aj baliarne, ktoré nemajú produkciu vajec a vajcia nakupujú kdekoľvek v Európe. Preto je dôležité, aby spotrebiteľ pozeral pečiatku na vajíčku a hľadal na nej kód SK, ktorý označuje slovenské vajcia. Slovenské vajcia sú bez akýchkoľvek afér, zdravé, bezpečné, pod kontrolou slovenských veterinárov, bez obsahu zakázaných látok,“ vysvetlil.

Odbytové ceny vajec, za ktoré ich predávajú tento rok výrobcovia do obchodných reťazcov, sú podľa Molnára na približne rovnakej úrovni ako pred Veľkou nocou v minulom roku. „Oproti poslednému štvrťroku 2017 ceny vajec však výrazne poklesli,“ dodal riaditeľ ÚHS.