Od vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie uplynuli už tri roky. Britský premiér Rishi Sunak v utorok obhajoval brexit ako „obrovskú príležitosť“. Avšak v čase, keď Británia čelí hospodárskej kríze, narastá v radoch verejnosti skôr takzvaný bregret (pocit sklamania po brexite).

Dôvody na oslavu?

Británia vystúpila z Únie 31. januára 2020 po 47 rokoch členstva. Prieskum agentúry Ipsos z minulého týždňa zistil, že 45 percent ľudí v Británii si myslí, že situácia po brexite je horšia než očakávali.

„Za tri roky od odchodu z EÚ sme urobili obrovský pokrok vo využívaní slobôd, ktoré nám brexit odomkol,“ uviedol Sunak vo vyhlásení k ​​výročiu. Brexit označil za „obrovskú príležitosť“ na dosiahnutie hospodárskeho rastu, zamestnanosti a sociálnej mobility. Poukázal pritom na nové obchodné dohody Londýna so 70 krajinami a „spätné prevzatie kontroly nad našimi hranicami“.

Jeho vláda pritom čelí mnohým problémom vrátane masových štrajkov pre takzvanú krízu životných nákladov, ktorá zasiahla milióny ľudí, pričom miera inflácie vyletela nad 10 percent.

Brexit bol čiastočne prejavom odporu proti voľnému pohybu osôb a tovaru v rámci EÚ. Napriek tomu počet migrantov, ktorí prekročili kanál La Manche, aby požiadali o azyl v Spojenom kráľovstve, dosiahol minulý rok rekordných 45-tisíc osôb. Odchod z EÚ zasiahol aj dodávky potravín a spôsobil problémy v Severnom Írsku, ktoré ochromili samosprávu v Belfaste.

„Výročie brexitu predstavuje tri roky politického chaosu a ekonomických problémov,“ napísal ľavicový denník Guardian. Dokonca aj pravicový Sunday Telegraph skonštatoval, že v Británii sa šíri „bregret“, pričom sa spýtal: „Je naozaj toľko dôvodov na oslavu?“

Brexit je pre Britániu drahý

Úrad pre rozpočtovú zodpovednosť predpovedá, že nový obchodný vzťah s EÚ zníži dlhodobú produktivitu Británie o 4 percentá v porovnaní s jej výkonom, keby zotrvala v EÚ.

Najnovšie Bank o England vo svojej správe uviedla, že škody, ktoré brexit spôsobuje britskej ekonomike prišli skôr ako pôvodne predpokladala. Centrálna banka tvrdí, že prepad obchodu s EÚ je strmší ako naznačujú oficiálne údaje.

Konkrétne podľa oficiálnych údajov od začiatku nového obchodného vzťahu Británie s EÚ v januári 2021 klesol obchod o 7 percent. Avšak upravené čísla BoE ukazujú, že sa prepadol až o 14 percent.

„Nezmenili sme náš odhad dlhodobých dôsledkov, ale niektoré z nich sme posunuli časovo dopredu,“ povedal Ben Broadbent, viceguvernér BoE. „Myslíme si, že pravdepodobne prichádzajú rýchlejšie, ako sme pôvodne očakávali,“ dodal.

Medzinárodný menový fond začiatkom týždňa zhoršil svoju prognózu pre britskú ekonomiku a predpovedá, že tento rok klesne o 0,6 percenta namiesto rastu o 0,3 percenta v predchádzajúcom odhade.

Napriek tomu ani opozícia v parlamente nežiada zvrátenie brexitu. Keir Starmer, líder hlavnej opozičnej Labouristickej strany, ktorá vedie v prieskumoch, sľúbil nové väzby s Európou, ale vylúčil, že by sa Spojené kráľovstvo vrátilo späť do EÚ alebo na jej jednotný trh.

Ďalšie dôležité správy

Anti Conservative Protesters In London
Neprehliadnite

Britské akcie na historických maximách. Paradoxne, z dôvodu zlyhaného brexitu