O tom, že v utorok M. Fiľo získal čestný titul informoval denník SME prorektor univerzity František Trstenský. „Pán Fiľo dlhodobo podporuje aktivity mesta Ružomberok, Katolíckej univerzity a celého regiónu Liptova,“ zdôvodnil.

V niekoľko stranovom odôvodnení jeho nominácie sa tiež píše, že sa výrazne angažoval pri riešení dlhov za dostavbu knižnice aj nákladov na blok internátu. Prispel aj na pamätník biskupom – zakladateľom univerzity.

Podľa Centrálneho registra zmlúv za posledné dva roky daroval podnikateľ univerzite 400-tisíc eur. Proketor F. Trstenský pripomenul, že M. Fiľo podporuje charitatívne a humanitárne projekty v rôznych štátoch sveta.

Udelením čestného titulu doctor honoris causa sa vo všeobecnosti oceňujú významné osobnosti za mimoriadne zásluhy v oblasti vedy či umenia. Titulom sa oceňujú tiež zásluhy za mier, rozvoj vzťahov medzi štátmi či za ochranu ľudských práv. Zásluhy oceňovaného majú mať podľa všeobecných zásad aj medzinárodný ohlas.

Druhé ocenenie od univerzity

Katolícka univerzita v minulosti už M. Fiľa ocenila. V roku 2005 dostal malú medailu univerzity. Zámer udeliť mu čestný titul doctor honoris causa pobúril niektorých absolventov univerzity, prednášajúcich a analytikov. „Som absolútne sklamaný,“ reagoval pre SME na schválenie titulu pre M. Fiľa cirkevný analytik Imrich Gazda. Ten zároveň na ružomberskej univerzite prednáša.

Sklamanie podľa neho pramení najmä z toho, že ani jeden z prítomných členov vedeckej rady nebol schopný hlasovať proti udeleniu čestného doktorátu. Katolícka univerzita podľa I. Gazdu utorkovým hlasovaním natrvalo znehodnotila toto ocenenie a zároveň tým vyjadrila názor, že podnikateľ a privatizáter si zaslúži rovnaký honor, ako napríklad kardináli Jozef Tomko a Ján Chryzostom Korec, ktorým tiež tento titul v minulosti udelila.

Ako pripomína denník SME, M. Fiľovo podnikanie vyvoláva viaceré otázky. Napríklad, ako za tretej vlády Vladimíra Mečiara z HZDS v 90. rokoch ovládol ružomberské papierne, alebo ako dostal daňové úľavy za premiéra Roberta Fica zo Smeru. Podnikateľ pôvodom z Horehronia je vnímaný ako sponzor najsilnejšej vládnej strany.

Prepojenia na vládne strany

M. Fiľo za tretej vlády Vladimíra Mečiara ovládol ružomberské papierne s Jurajom Kamarásom a Ladislavom Krajňákom, ktorí boli v tom čase v HZDS. Za druhej vlády Roberta Fica dostala papierenská firma Mondi SCP, daňovú úľavu 25 miliónov eur, hoci nemusela vytvoriť ani jedno pracovné miesto. Tesne po vlaňajších voľbách dostala od tretej Ficovej vlády ďalšiu daňovú úľavu, takmer 50 miliónov eur. V súčasnosti má M. Fiľo v Mondi SCP menšinový podiel.

V roku 2007 bol podnikateľ pôvodom z Heľpy spolu s R. Ficom na návšteve Líbye, kde sa premiér fotografoval s dnes už mŕtvym diktátorom Muammarom Kaddáfím v stane. M. Fiľo vtedy pre SME poprel, že by sa do Líbye dostal po politickej linke. „Nie som členom žiadnej politickej strany. Za každej éry však rešpektujem prezidenta, vládu aj parlament,“ hovoril.

Podnikateľské aktivity M. Fiľa zastrešuje firma Eco-Invest, kde je predsedom predstavenstva. Jeho niekdajší kľúčový manažér z Eco-Investu Peter Hlaváč sa v čase M. Fiľovej návšteve Líbye stal členom predstavenstva štátneho podniku SPP-distribúcia. Aj vtedy M. Fiľo politické spojenie odmietol. „Keby som bol taký silný, Hlaváč je predsedom predstavenstva v SPP,“ povedal.