Veľkoobchodná cena plynu pre európsky trh od začiatku minulého týždňa klesla zhruba o 70 percent. Ukazujú to záznamy vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku, ktorý je pre európsky trh určujúci. Z maxima okolo 345 eur za megawatthodinu cena do polovice tohto týždňa klesla zhruba na 102 eur/MWh. Cena prudko kolíše kvôli neistote ohľadom plynulosti dodávok z Ruska. EÚ tiež teraz Rusku platí za plyn výrazne viac ako pred vojnou na Ukrajine.

Ďalší nárast dodávok

Dnes krátko pred 10:00 SEČ sa cena kľúčového termínového kontraktu na plyn s dodaním v apríli pohybovala okolo 108 eur za MWh, a vykazovala tak oproti predchádzajúcemu dňu nárast asi o tri percentá. Na podobnej úrovni boli aj ceny kontraktov na dodanie plynu v ďalších mesiacoch až do júna.

Objemy plynu, ktorý sa na západ Európy dostáva z Ruska, zostávajú už niekoľko dní nad úrovňou, kde boli pred začiatkom invázie ruských vojsk na Ukrajinu. Sankcie, ktoré Západ na Rusko za rozpútanie vojny uvalil, sa dovozu ruského plynu netýkajú. Európska únia sa bez ruského plynu zatiaľ nezaobíde.

Európska únia platí Rusku za odber zemného plynu teraz oveľa viac ako pred inváziou ruských vojsk na Ukrajinu. Bruselský inštitút Bruegel spočítal, že zatiaľ čo 23. februára, teda deň pred začiatkom vojny na Ukrajine, zaplatila únia Rusku 267,2 milióna eur, o deň skôr, teda v deň začatia invázie, už to bolo 442, 2 milióna eur. Tieto denné čiastky sa potom ďalej zvyšovali, až 2. marca EÚ Rusku odoslala 689,2 milióna eur. V ďalších dňoch sa tieto sumy mierne znížili, ako vo svojej nedávnej správe upozornila agentúra Bloomberg.

Objemy podľa zmluvy

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom vo štvrtok uviedla, že plyn do Európy naďalej dodáva cez územie Ukrajiny v objemoch, ktoré má s odberateľmi zmluvne dohodnuté. Objem suroviny cez plynovod Nord Stream 1, ktorý po dne Baltského mora spája Rusko priamo s Nemeckom, sa ale znížil.

Vysoké ceny plynu pre európsky trh spôsobili, že sa zmenili trasy, ktorými sa dopravuje skvapalnený zemný plyn (LNG) po mori. Čínska spoločnosť Unipec tak teraz prostredníctvom tendrov predáva LNG do Európy, a napríklad americké ministerstvo energetiky vydalo povolenie na posilnenie vývozu LNG do krajín, s ktorými nemá uzavretú zmluvu o voľnom obchode. To sú okrem iného aj európske štáty. Európa teraz tohto plynu dováža najviac.

Ruské vojská 24. februára začali inváziu na Ukrajinu, čo vyvolalo ostrú reakciu Západu. Sankcie, ktoré demokratická časť sveta začala proti Moskve zavádzať, v Rusku spôsobili najhoršiu ekonomickú krízu od rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991.

Ďalšie dôležité správy

JB 18 Kyjev - Ukrajinský novozvolený premiér   Denys Šmyhaľ počas zasadnutia ukrajinského parlamentu v Kyjeve 4. marca 2020. Ukrajinský parlament schválil v stredu za nového premiéra Denysa Šmyhaľa, ktorého na post ministerského predsedu nominovala strana Sluha národa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Návrh poslanci odobrili počtom 291 hlasov, pričom potrebných bolo najmenej 226. V rámci reorganizácie vládneho kabinetu príde o svoje posty aj niekoľko kľúčových ministrov. FOTO TASR/A
Neprehliadnite

Ukrajina má dosť základných potravín aj plynu, uviedol premiér