Veľkoobchodné ceny plynu pre európsky trh pokračujú v poklese na nové dvojročné minimá, čo by mohlo priniesť úľavu spotrebiteľom a podnikom, ktorí v minulom roku platili vysoké účty za energie. Cena kľúčového termínového kontraktu na plyn s dodaním v budúcom mesiaci dopoludnia vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility v Holandsku zostúpila až na 24,9 eura za megawatthodinu. To predstavuje najnižšiu úroveň od 27. mája 2021..

Vlani v auguste sa veľkoobchodná cena plynu pre európsky trh kvôli obmedzovaniu dodávok z Ruska vyšplhala až do blízkosti 350 eur za MWh. Tento rok európske veľkoobchodné ceny plynu klesajú vďaka miernejšej zime, ako je obvyklé, opatreniam na zníženie spotreby plynu a zásobám aj dodávkam. Zásobníky v EÚ sú teraz plné zhruba na 66 percent.

Podľa analytikov ANZ sa Európe podarilo vyhnúť vážnemu nedostatku plynu vďaka miernym teplotám a dostatočným dodávkam skvapalneného zemného plynu. Európska spotreba plynu medzi augustom 2022 a marcom 2023 bola podľa nich o 17 percent nižšia ako priemer za rovnaké obdobie v predchádzajúcich piatich rokoch.

K ďalšiemu prepadu cien zemného plynu podľa obchodníkov prispela aj správa, že nemecká ekonomika sa prepadla do recesie.

Cena plynu na burze je teraz hlboko pod úrovňou administratívne stanoveného stropu, ktorú na Slovensku zafixoval Úrad pre reguláciu sieťových odvetvíako referenčnú na úrovni 350 eur MWh.

Ďalšie dôležité správy

elektrina, elektromer
Neprehliadnite

Premiéra vyzvali na zastavenie plytvania financiami na kompenzácie energií